• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

İngiliz basınından Türkiye sağlık turizmi ile ilgili kritik iddia!

İngiltere’nin en çok okunan gazetelerinden Daily Mail, Türkiye’de yapılan estetik operasyonlar ile ilgili kritik bir iddiayı gündeme taşıdı.

  • Reklam
İngiliz basınından Türkiye sağlık turizmi ile ilgili kritik iddia!
26 Aralık 2021 - 11:31
Reklam
Reklam
18 yaşından küçük çocuklara Türkiye’de indirimli mide ameliyatı teklif edildiğini iddia eden İngiltere'nin en çok okunan gazetelerinden Daily Mail özellikle medikal sağlık turizm kliniklerinin gençler için mide ameliyatı reklamı yapmasına da dikkat çekti.

Son dönemde İngiliz gençlerin ucuz olduğu için estetik operasyonlar için Türkiye'ye gittiğini belirten ve burada 18 yaşından küçük çocuklara mide ameliyatı yapıldığını öne süren Daily Mail, Antalya’da Obezite Tedavisi isimli bir firmanın vücut kitle indeksi (BMI) 30 olan 16 yaşındaki çocuklar için 3 bin sterlin gibi düşük bir fiyat önerdiğini öne sürerken gazete bu fiyatın İngiltere’deki kliniklerin verdiği fiyatın üçte biri olduğuna da dikkat çekti.


Gazetenin iddiasına göre, İstanbul merkezli bir başka klinik olan Natural Beauty Türkiye, kemik inceltme, anemi ve böbrek taşları gibi belgelenmiş yan etkilere rağmen 16 yaşındaki hastaların gastrik bypass için uygun olduğunu dile getirdi. İngiltere Ulusal Sağlık Servisi’ne (NHS) göre, 18 yaşından küçüklere operasyonlar gerçekleştirilmeden önce tüm cerrahi olmayan seçeneklerin yeterince araştırılmış ve başarısız bulunmuş olması gerekiyor, aksi halde ise ameliyat yapılmıyor. Ayrıca, vücut kitle endeksine de bakılan İngiltere’de sınır en az 35-40 olurken, tip 2 diyabet ve yüksek tansiyon da sorgulanıyor.


Türkiye’deki iddialar hakkında bu genç çocukların en istisnai durumlar dışında bu tür ameliyatlara girmemesi gerektiği belirten İngiltere merkezli Southampton Üniversitesi Hastanesi’nde bariatrik cerrah olan James Byrne yaptığı açıklamada ''Şiddetli obezitesi olan çocuklar için kilo verme ameliyatı, diyetisyenler, psikologlar ve tıp uzmanları dahil olmak üzere birçok profesyonelin de dahil olduğu bir süreç olmalıdır. Öte yandan, çocukların tüm ailesini de kapsayan bir destek gerektirdiği için oldukça karmaşık bir müdahaledir.'' ifadelerini kullandı.


Gazetede yer alan haberde ayrıca bu yıl 22 Ekim’de liposuction ameliyatı olmak için Türkiye’ye uçan İngiliz bir kadının operasyondan iki gün sonra hayatını kaybettiğine dikkat çekilirken bu olay kamuoyunda da geniş yankı bulmuştu.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum