Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İngiltere ve AB'den Türkiye'ye seyahat için kötü haber!

Türkiye'nin turizmde ana pazarı olan Rusya'nın uçuş yasağını uzatmasının ardından Avrupa Birliği (AB) ve İngiltere'den de kötü haber geldi.

  • Reklam
İngiltere ve AB'den Türkiye'ye seyahat için kötü haber!
03 Haziran 2021 - 19:40
Reklam
İngiltere, Türkiye'yi 10 gün otel karantinası uygulanan kırmızı listeden çıkarmazken, Avrupa Birliği de Türkiye'yi seyahat kısıtlamalarının kaldırılacağı ülkeler listesine yine almadı.

İngiltere’de hükümet, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında uyguladığı kısıtlamaları, uluslararası seyahatlere yönelik yasakları arttırarak sıkılaştırırken Mısır, Afganistan, Bahreyn, Kosta Rika, Sudan, Srilanka, Trinidad ve Tobago ülkelerinin riskli ülkelerin bulunduğu sarı listeden yüksek riskli ülkelerin yer aldığı kırmızı listeye taşıdığını duyurdu. Söz konusu ülkelere, 8 Haziran Salı günü yerel saatle 04.00 itibariyle kırmızı liste kurallarının uygulanacağı belirtildi.


Hükümetin uluslararası seyahat kurallarını belirleyen listeye eklediği son 8 ülke ile toplamda Türkiye ile birlikte 50 ülke yüksek riskli olarak değerlendirilen kırmızı listede bulunan ülkelerden gelenlerin 10 gün boyunca, masraflarını kendileri karşılayarak ev yerine otelde karantinada kalmaları ve bu otel konaklamasının 1750 sterlinlik (yaklaşık 20 bin 200 liralık) masrafını da yolcuların karşılaması gerekiyor. İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps yaptığı açıklamada yeşil listeye ise herhangi bir ülkenin eklenmediğini aktardı.


Yeşil listede yer alan Portekiz, vaka sayısının artmasının yanı sıra artan Hindistan varyantı endişesiyle sarı listeye eklenirken Portekiz'den İngiltere'ye seyahat eden herkes 10 gün ev karantinasında kalacak. Çarşamba günü yaptığı açıklamada İngiltere Başbakanı Boris Johnson İngiltere’nin Covid-19 kısıtlamaları kapsamındaki uluslararası seyahat kurallarını gerekirse ağırlaştırmaktan çekinmeyeceğini söylemiş, daha fazla ülkenin yeşil listeden sarı listeye, sarı listeden ise kırmızı listeye taşınabileceğini belirtmişti.


Yüksek vaka sayıları nedeniyle riskli ülke olarak değerlendirdiği Türkiye'yi seyahat kısıtlamalarının kaldırılacağı ülkeler listesine yine dahil etmeyen Avrupa Birliği (AB) Komisyonu turuncu listede yer alan Türkiye'ye, zorunlu haller dışında seyahat edilmemesini önerdi.

Bununla birlikte AB sınırları içinde 1 Temmuz'dan itibaren Covid-19 seyehat sertifikasının yürürlüğe girmesinin ardından Türkiye'den Avrupa'ya seyahat edecek yolculara kolaylık sağlanacak.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum