Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İngiltere'de otel karantinası yargıya taşınıyor!

Koronavirüs salgını nedeniyle Türkiye dahil bazı ülkelerden gelen yolcuların otelde karantinaya alınması uygulaması nedeniyle İngiltere'de hükümete karşı dava açılıyor.

  • Reklam
İngiltere'de otel karantinası yargıya taşınıyor!
13 Eylül 2021 - 22:15
Reklam
Çok sayıda yolcuyu temsilen dava açacağını açıklayan Londra merkezli PGMBM adlı hukuk firması, otel karantainası uygulaması için hukuk dışı bir şekilde hürriyetten mahrum etme ifadesini kullandı ve bunun temel insan haklarının ihlali anlamına geldiğini belirtti.

Firma, toplu dava açılmasını sağlayacak şekilde otel karantinasına giren kişilerin kendilerine başvuru yapmasını ve böylece hükümeti kararını geri almaya zorlamayı hedeflediğini açıklarken İngiliz hükümeti ise ülkeyi korumak için karantina sistemi dahil kararlı bir eylem halinde olduğunu, diğer ülkelerin de benzer uygulamalar yaptığını belirtti.


İngiltere'nin yurt dışı seyahatlerde uyguladığı trafik ışığı sistemine göre, kırmızı listede bulunan ülkelerden gelen yolcular, iki doz aşı yaptırmış ve koronavirüs test sonuçları negatif çıkmış olsalar bile, hükümetin belirlediği otellerde 11 gece karantinaya alınıyor. Otel karantinası 2285 sterline (3160 dolar) mal oluyor ve bu masrafı yolcuların karşılaması gerekiyor. Türkiye'nin yanı sıra 60'ı aşkın ülke İngiltere'nin kırmızı listesinde yer alıyor. Londra merkezli PGMBM isimli hukuk firması daha önce de otel karantinasıyla ilgili dava açmış, uygulamanın maddi sıkıntılara yol açtığı iddiasına dayandırılan davada hükümet 12 aylık taksit seçeneğini gündeme getirmişti.
 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum