Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İngiltere'den flaş karar! Tepki çeken o uygulama iptal edildi

Karar, İngiltere hükümeti için koronavirüsle mücadelede keskin bir politika değişikliği anlamına geliyor.

  • Reklam
İngiltere'den flaş karar! Tepki çeken o uygulama iptal edildi
13 Eylül 2021 - 00:02
Reklam
Kalabalık mekanlara girişlerde aşı pasaportu zorunluluğu getirecek planı geri çektiklerini açıklayan İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid, gece kulüpleri gibi kalabalık mekanlara girebilmek için iki doz aşıyı da yaptırmış olma zorunluluğu getiren uygulama için sırf yapmış olmak için bunun yapılmaması gerektiğini belirtirken aşı pasaportu planı, ülkede bazı milletvekilleri ve gece kulübü sahiplerinin tepkisini çekmişti.

Sağlık Bakanı Javid tarafından açıkladığı karar, hükümetin koronavirüs ile mücadele stratejisinde keskin bir dönüş yaptığı anlamına gelirken Sky News'a konuşan ve yurt dışı seyahatlerine yönelik zorunlu PCR testi uygulamasının kaldırılacağı yönündeki iddiaları da değerlendiren Bakan Javid, İngiltere'ye gelişlerde ve ülkeden çıkışlarda istenen ve oldukça maliyetli olan PCR testine dair zorunluluğu da mümkün olan en kısa sürede kaldırmak istediklerini söyledi. Hükümetin son verileri inceleyerek bu kararı aldığını belirten Sağlık Bakanı Javid şu açıklamalarda bulundu: ''Sırf yapmak için, ya da başkaları da yapıyor diye, bazı şeyleri yapmamalıyız. Aynı zamanda olası her tür önlemi doğru dürüst değerlendirmeliyiz. İnsanlara her gün yaptıkları bir aktivite için belge göstermelerini söyleme fikrini hiç bir zaman sevmedim ancak meseleyi doğru dürüst bir şekilde ele almamız doğru bir adımdı. Olası bir seçenek olarak kenarda tutmamız gerekse de, aşı pasaportları planını hayata geçirmeyeceğimizi sevinerek söylüyorum.''


İngiltere Başbakanı Boris Johnson, aşı pasaportu planını, sosyal mesafe ile ilgili sınırlamaların tamamen kaldırıldığı ve özgürlük günü olarak nitelenen 19 Temmuz'da açıklamış, tüm 18 yaş üzerine çift aşı fırsatının verileceği Eylül ayından sonra uygulamanın hayata geçeceğini söylemişti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum