Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İngiliz uzmanlar net konuştu! İşte Türkiye'nin kırmızı listeden çıkacağı tarih

Türkiye'nin önemli turizm pazarlarından İngiltere, trafik ışıkları gibi işleyen sistemi 17 Mayıs'ta devreye soktu.

  • Reklam
İngiliz uzmanlar net konuştu! İşte Türkiye'nin kırmızı listeden çıkacağı tarih
07 Eylül 2021 - 18:27
Reklam
Vaka sayıları ve varyantlara istinaden, Türkiye'nin 17 Mayıs'tan itibaren kırmızı kategoride olduğu ve İngiltere'nin 5 Ağustos'taki güncellemesinde şu an dünyada en yaygın halde dolaşan delta varyantının ilk tespit edildiği yer olan Hindistan'ın kırmızı listeden çıkarılması şaşkınlık yaratmıştı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında üç haftada bir güncellenen listede 25 Ağustos'taki son güncellemeye göre Türkiye halen kırmızı kategoride bulunuyor. İngiliz turizm danışmanı Paul Johnson, İngiliz hükümetinin ülkelerin hangi listeye alınacağına dair kriterlerin net ve şeffaf olmamasını eleştirirken Covid-19 veri analisti Tim White ise vaka sayılarının aşılama oranları, o ülkede dolaşan varyantlar ve varyant tespiti için o ülkede ne kadar genetik inceleme yapıldığı gibi kriterlerin ön plana çıktığını söylüyor.


Özellikle kırmızı listedeki ülkelerin, varyantları tespit edebilmek açısından virüslerin genetik dizilimini çıkartıp İngiltere'nin kendi veritabanı GISAID'e yüklenmesinin önemli olduğunu vurgulayan İngiliz uzmanlar, Türkiye'nin İngiliz hükümetiyle yaptığı ne tip veri istendiğine dair görüşmeler sonrasında, GISAID'le doğru veri paylaşımı yaptığını söylüyor. Verileri paylaştığı halde Türkiye'nin neden hala kırmızı listede kaldığını ile ilgili İngiltere Ulaştırma Bakanlığı'na yapılan başvurular sonucunda bir bakanlık sözcüsü tarafından yazılı olarak verilen cevapta şu iafedeler yer verildi:

''İngiltere hükümeti, Türkiye'de kaygı verici varyantlardan kaynaklanan risklerin hala yüksek olduğu görüşünde. Türkiye GISAID sitemine verileri yüklüyor ancak bu verilerin çoğu eski''

GISAID sistemine girilen verilerin güncel olduğunu vurgulayan Sağlık Bakanı Fahretin Koca ise BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamada ''Veriler güncel. Biz 50 küsur bin veri girdik ve her gün de girmeye devam ediyoruz. Dolayısıyla İngiltere, verinin analizini yapamayan, beceremeyen ülkelere kapılarını açıyor, Türkiye'ye açmıyor. Takdirlerinize bırakıyorum.'' ifadelerini kullandı. Türkiye'nin genetik dizilim çıkarma kapasitesinin kararda kritik olduğunu ve GISAID web sitesinin kamuya açık olduğunun altını çizen İngiliz uzmanlar buradaki tablolara bakıldığında Türkiye'nin paylaştığı verilerin güncel olduğunu gördüklerini belirtiyor. Dikkat edilmesi gereken verinin genetik dizilimine ayrılarak paylaşılan vakaların girilen tüm vakalara oranı olduğunun altını çizen ve bu veride de Türkiye'nin, sarı ya da yeşil lsitede olan Polonya, Hollanda, Norveç, Hırvatistan, İtalya gibi birçok ülkenin üzerinde yer aldığını gördüklerini kaydeden İngiliz uzmanlar bu tabloya bakarak Türkiye'nin en azından sarı liste şansını yüksek görüyordu fakat şimdiye kadar bu öngörü gerçekleşmedi.

İngiltere'nin 15 Eylül'de yapacağı seyahat tedbirleri güncellemesinde Türkiye'nin kırmızıdan sarıya geçeceğini söyleyen uzmanlar durumun değişeceğini belirterek ''İngiliz hükümetinin üzerinde Türkiye'yi kırmızı listede tutmasının sebeplerinin altını doldurması için çok baskı var. Şu anda geçerli bir sebep yok. Türkiye eskisinden çok daha iyi durumda. Sarı listede olan birçok ülkeden, çok daha düşük vaka sayılarına sahip. İngiliz hükümetinin de bunu görüp Türkiye'yi kırmızıdan sarıya geçireceğine eminim. Türkiye bir AB ülkesi olsaydı ve vaktinde biraz daha iyi bir veri paylaşımı yapsaydı, zaten kırmızı listede bu kadar uzun süre kalmazdı.'' ifadelerini kullandılar.

17 Mayıs'tan bu yana İngiltere'nin seyahat listesinde kırmızı kategoride olan Türkiye, üç haftada bir yapılan güncellemelerde bu listede kalmaya devam ederken kırmızı listedeki ülkelerden gelenlerin 10 gün boyunca masraflarını karşılayarak ev yerine otel karantinasında kalması gerekiyor. Yapılan son güncellemede İngiltere'de uygulanan otel karantinası masraflarına da zam geldi. Otel için ödenen ücret 1.750 sterlinden 2.250 sterline çıkarıldı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum