• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

İngiltere'den Türkiye'ye seyahat eden vatandaşlarına uyarı!

İngiltere Dışişleri Bakanlığı Türkiye’ye giden İngiliz vatandaşlarına uyarılarda bulundu.

  • Reklam
İngiltere'den Türkiye'ye seyahat eden vatandaşlarına uyarı!
07 Mayıs 2022 - 03:54
Reklam
Reklam
Ocak 2019’dan bu yana Türkiye’de vefat eden 17 İngiliz vatandaşının bulunduğunu hatırlatan İngiltere Dışişleri Bakanlığı tarafından bir uyarı yayınlandı.

Pandeminin etkilerinin atlatılmasıyla birlikte Türkiye’nin 100 milyar dolarlık küresel sağlık turizmi pazarından aldığı pay yeniden yükselişe geçerken sınır kapısındaki anketleri baz alan Türkiye İstatistik Kurumu’na göre (TÜİK), 2021’in son 10 aylık döneminde tedavi amacıyla Türkiye’yi tercih eden turist sayısı yaklaşık 371 bine ulaştı. Ancak Türkiye her ne kadar medikal estetik ve sağlık turizminde önemli bir noktada yer alsa da halen ülkede prosedüre uygun olmayan işletmeler risk oluşturuyor.


Türkiye’ye giden İngiliz vatandaşlarına uyarılarda bulunan 17 İngiliz vatandaşının Türkiye’de geçirdiği tıbbı işlemler sonucu hayatını kaybettiği açıklayan ve özellikle Türk lirasında yaşanan tarihi düşüş sonrası Türkiye’nin İngiliz vatandaşları için en çok tercih edilen destinasyonlardan biri haline geldiğini vurgulayan İngiltere Dışişleri Bakanlığı İngiltere’den Türkiye’ye yönelik tıbbi işlemlerle ilgili rezervasyonlarda artış yaşandığını, özellikle fiyatların çok daha ucuza gelmesi nedeniyle İngilizlerin Türkiye’ye yöneldiğini belirterek yayınladığı uyarıda şu ifadelere yer verdi:


''Tıbbi tesislerin standardı ve uygulanan tedaviler dünya çapında büyük farklılıklar gösteriyor. Bu nedenle, Türkiye’de tıbbi tedavi almayı düşünen İngiliz vatandaşları öncesinde titiz bir araştırma yapmalıdır. Yurtdışında tıbbi tedavinizi ayarlamakta finansal çıkarı olan özel şirketlere güvenmek akıllıca değildir. Medikal turizm ziyaretlerinin ardından Ocak 2019’dan bu yana Türkiye’de vefat eden 17 İngiliz vatandaşının bulunduğunu açıklamalıyız. Türkiye’ye tıbbi bir prosedür için seyahat ediyorsanız, seçtiğiniz tıbbi tesisin Türk makamları tarafından akredite olduğundan emin olmalısınız. Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü web sitesinde akreditasyonu olan tesislerin bir listesini bulabilirsiniz.''


Vatandaşları tarafından seçilen kliniğin Türk makamlarına kayıtlı olup olmadığının araştırılmasını tavsiye eden İngiltere Dışişleri Bakanlığı seyahat etmeden önce doktorlarına başvurmaları gerektiğinin de altını çizerken Türkiye'de sağlık turizmi için gidenlerin büyük çoğunluğunun saç ekimi, meme implantı, plastik ve estetik cerrahi, liposuction, göz ve diş tedavileri ve tüp bebek uygulamalarının olduğu belirtildi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum