Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizm sektör temsilcileri İngiliz turistte rekor bekliyor

İngiliz turistler geçen haftadan itibaren tatil için Türkiye gelmeye başlarken turizm sektör temsilcileri 2022 yaz sezonunun İngilizler açısından yeni bir rekoru işaret ettiğini belirtiyor.

  • Reklam
Turizm sektör temsilcileri İngiliz turistte rekor bekliyor
06 Nisan 2022 - 09:37
Reklam
Türkiye'nin turizmde ana pazarı konumunda olan Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrasında gelişen ortam turizmde yaz sezonuna yönelik endişeleri sürdürse de diğer taraftan turizm merkezlerinin rezervasyonlarında canlılık yaşanıyor.

Koronavirüs salgını öncesinde Türkiye’ye en çok turist gönderen üçüncü pazar olan İngiltere’den rekor sayıda turistin Nisan ayından itibare Kasım ayına kadar gelmesi beklenirken geçtiğimiz günlerde Birleşik Krallık Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott tarafından Twitter üzerinden yaptığı açıklamada ''Türkiye, yaz tatilini geçirmek için en güzel ülkelerden biri. Bu sene rekor sayıda İngiliz’in Türkiye’nin sahil kentlerini ziyaret etmesini bekliyoruz'' ifadelerini kullanması sektör temsilcilerini umutlandırdı.


Koronavirüs salgını boyunca uçuş trafiğinin kapalı olması ve geçen yıl Ekim ayında açılan uçuşlar nedeniyle yaz tatilini geçirmeyi sevdikleri Türkiye’ye gelemeyen İngiliz turistler 27 Mart itibarıyla Dalaman Havalimanı’na inmeye başladı. Bu kapsamda sezonda haftada 200 uçak geleceği belirtilirken haftada 37 bin İngiliz turistin Türkiye'ye gelmesi bekleniyor. Pandemi öncesi normal bir turizm sezonu olan 2019’da Türkiye’yi 2 milyon 562 bin İngiliz’in ziyaret ettiğini hatırlatan turizmciler, bu sezon yeni bir rekor bekliyor.


27 Mart itibarıyla Dalaman Havalimanı’na İngilizlerin uçak indirmeye başladığını belirten ve bu şekilde devam ederse 2019 yılı sayılarının üzerine yeni bir rekor geleceğini söyleyen Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Batı Akdeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Özgen Uysal, ciddi bir İngiliz talebi olduğunu, özellikle Marmaris, Fethiye, Kaş, Kalkan, Göcek’in tercih edildiğini vurgulayarak şu açıklamalarda bulundu:


''Son dört beş gündür ciddi talep alıyoruz. Uçaklar dolu geliyor ve konaklamalar yapılıyor. İngilizler bizi özlemiş, bizler de onları özledik. Sezonda haftada 200 uçak olacağını söyleyebiliriz. Bunların dolu geldiğinde haftada 37 bin yolcu inişi olur. Büyük bir sıkıntı oluşmazsa normal bir sene olan 2019’u şimdiden geçtiğimiz gözüyle bakabiliriz. Avrupa’dan ise yaz sezonu için gelişler mayısta başlar. Rusya tarafında ise rublenin savaş öncesi değerine çıkması umutları yeşertti ama tabii moral lazım. Zaten uçuş ambargosu var. Görüşmelerin hızlanmasıyla biz yine de iyimser bakıyoruz''

Pandemi öncesi normal yıllarda İngiltere pazarının Türkiye’nin en büyük üçüncü pazarı olduğunu hatırlatan, İngiltere pazarının özeliklerinden bahseden Easyjet Holidays'in Türkiye partneri olan Diana Travel Genel Müdürü Burak Tonbul ise şu ifadeleri kullandı:

''İngilizler, hem dört ana turizm merkezi olan havalimanına yani İzmir, Bodrum, Dalaman, Antalya’ya; hem de İstanbul’a yani yaygın bir alana dağılırlar. 1 milyona yakını Dalaman Havalimanı’na geliyor, 500 bine yakını Antalya’ya geliyor. İngiltere yaygın bir coğrafyada Türkiye turizmini besliyor. Şimdi hem Türkiye’deki pandemi koşullarının gayet güvenilir sürmesi, hem de İngiltere’den Türkiye’ye tatil yapmayı seven İngilizlerin özlemiyle bir rekor beklentimiz var. Şimdiye kadar aldığımız en yüksek sayıyı alacağımızı öngörüyoruz.''

Tonbul ayrıca Easyjet Holidays'in de dinamik bir tur operatörü olarak her zaman Türkiye’ye maksimum sayıda turist getirmeyi hedeflediğini, 2022 için 700 binin üzerinde koltuk ayrıldığını söyledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum