Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İptal edilen rezervasyonda para iadesi yapmayan The Luvi Hotel'e şok!

Otelde rezervasyon yapan ancak geçtiğimiz Temmuz ve Ağustos aylarında orman yangınları nedeniyle rezervasyonlarını iptal edip paralarını alamayan tüketiciler için Tüketici Hakem Heyeti'nden emsal bir karar çıktı.

  • Reklam
İptal edilen rezervasyonda para iadesi yapmayan The Luvi Hotel'e şok!
24 Ekim 2021 - 11:43
Reklam
Ege ve Akdeniz gibi turistik bölgelerde rezervasyon yapan birçok kişi Temmuz ve Ağustos aylarındaki orman yangınları nedeniyle tatile gidemezken can ve mal güvenliklerinin tehlikede olacağı endişesi nedeniyle rezervasyon yaptırdıkları otellerde kalamayan yüzlerce kişi, işletmeleri arayarak ödedikleri paraların iade edilmesini istedi ancak otel sahipleri hizmet vermemelerine rağmen, paraları iade etmedi.

Bu otellerden biri de orman yangınlarının yoğun olarak yaşandığı Bodrum Gümbet’te faaliyette bulunan The Luvi Otel oldu. Otele rezervasyon yaptıran ancak orman yangınlarından sonra bu kararından vazgeçen çift, otele mail atarak bölgenin Cumhurbaşkanı kararıyla afet bölgesi ilan edildiğini, yangınların can ve mal güvenliklerini tehlikeye düşüreceğini ve yangın bölgesindeki çalışmaları aksatmamak için kalabalık oluşturmak istemediklerini söyledi. Saydığı bu gerekçelerle oteldeki rezervasyonun iptal edilip ödedikleri paranın iade edilmesini isteyen çift ret cevabı alınca işletmenin bu tavrı nedeniyle Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurdu.


Aynı durumu yaşayan yüzlerce kişi için emsal niteliğinde bir karar veren İstanbul Bahçeşehir İlçe Tüketici Hakem Heyeti, otelin parayı iade etmemesini ayıplı hizmet olarak değerlendirirken heyet başvuruyla ilgili otel işletmesini kusurlu bularak yatırılan paranın iade edilmesi yönünde karar verdi. Hakem heyeti tarafından alınan emsal niteliğindeki kararda şu ifadelere yer verildi:


''Ayıplı hizmet, sözleşmede belirlenen süre içinde başlamaması veya taraflarca kararlaştırılmış olan ve objektif olarak sahip olması gereken özellikleri taşımaması nedeniyle sözleşmeye aykırı olan hizmettir. Hizmet sağlayıcısı tarafından, bildirilen internet portalında veya reklam ilanlarında yer alan özellikleri taşımayan ya da yararlanma amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan makul olarak beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki ekonomik eksiklikler içeren hizmetler ayıplıdır. Hakem heyetimiz tarafından dosya incelenmiş, verilen hizmette hataya rastlanılmış bu nedenle ayıplı hizmet olduğu tespit edilmiştir.''


Müvekkilleri adına Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuruda bulunan, otel rezervasyonu yaptıran fakat yangınlar nedeniyle tatile gidemeyenlere paralarını almaları yönünde uyarılarda bulunan avukat Esin Yeşilırmak alınan karar sonrasında yaptığı açıklamada şunları söyledi:
''Bölgedeki 5 yıldızlı oteller orman yangınları nedeniyle rezervasyon iptallerinde tüketicilere ücret iadelerini yaptı. Ancak 4 veya 3 yıldızlı oteller ücret iadesi talebinde bulunan tüketicilere olumsuz yanıt verdi. Müvekkilimiz adına yaptığımız başvuru Tüketici Hakem Heyeti tarafından kabul edildi ve ödenen tüm ücretlerin aynen iadesine karar verildi. Yetkililerin afet bölgesi ilan ettiği ve yangınlara müdahale ekiplerinin çalışabilmesi için bölgelere gelinmemesi şeklinde uyarılar yaptığı bir dönemde kişilerin tatillerini iptal etmesi mücbir sebeplerden kaynaklanıyor. Otellerin kaparo veya ön ödemeli gerçekleştirilen rezervasyon bedellerinin iade edilmesi gerektiği yönünde emsal karar hakem heyetinden alınmıştır. Bu durumda olan tüketicilerin iki yıllık zamanaşımı süresinde başvuru yapmaları gerekiyor.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum