Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İstanbul'a zengin turist akını! Geceliği 35 bin Euro olan oteller bile doldu

Aşılanmanın artması, seyahatin başlaması ve iş turizminin canlanmasıyla zengin turistin yeniden gözdesi olan İstanbul'da günlük 600 eurodan (6 bin TL) başlayan ve 35 bin euroya kadar çıkan lüks oteller doldu.

  • Reklam
İstanbul'a zengin turist akını! Geceliği 35 bin Euro olan oteller bile doldu
17 Ekim 2021 - 05:09
Reklam
Özellikle sahil kesiminde Temmuz ayında başlayan üst segment grubundaki turist hareketi ivmelenerek artarken, Ekimde talep pik yaptı. İstanbul'da lüks segmentte yer alan otellerin dolulukları yüzde 100'ü bulurken, Ekim ayı doluluk ortalaması yüzde 80'in üzerine çıktı.

Bütün oda türlerine talep olduğunu belirten turizmciler, lüks segmentteki otelleri en çok tercih eden ülkelerin başında Rusya'nın dahil olduğu BDT ülkeleri ile birlilte Ortadoğu ve Latin Amerika'nın geldiğini söylüyor. İstanbul'da lüks otellerin gözde lokasyonu konumunda yer alan boğaz hattında bulunan Çırağan Palace Kempinski, Shangri-La, Four Seasons gibi dünyanın en üst segmentte yer alan lüks otel markalarının dizildiği boğaz hattına en son Mandarin Oriental eklendi.


Uzakdoğu'nun en lüks markaları arasında yer alan Mandarin Oriental Bosphorus, 1 ay gibi kısa sürede yerli ve yabancı turistin gözdesi olmayı başardı. Yeni açılmasına rağmen dolulukları yüzde 100 seviyesine ulaşan otelin fiyatları 600 eurodan başlayıp 35 bin euroya kadar çıkarken Ruslar, Katarlılar ve Amerikalıların büyük ilgi gösterdiği otelin 35 bin euroluk odası dahi dolu.


Boğaz'ın gözdesi olan Istanbul da zengin turistin öncelikli tercihi arasında yer alan Çırağan Palace Kempinski Otelin Genel Müdürü Ralph Radtke, pandemi süreci ilk başladığından bu yana otellerini hiç kapatmadıklarını belirterek seyahat kısıtlamalarının azalması ve özellikle aşının olumlu etkisiyle ciddi oranda artış yakaladıklarını ve 2019 rakamlarına yaklaştıklarını söyledi. Yaz aylarında özellikle tatil amaçlı seyahat edenler tarafından tercih edildiklerini anlatan Radtke, şöyle devam etti: "Yaz aylarını perşembe gününden başlayarak tüm hafta sonu yüzde 100 geçirdik. Bunu da düğün ve kutlama amaçlı ağırladığımız organizasyonlarla da taçlandırdık. Ekimde ise hafta içi ve hafta sonu kavramı kalmadan, tamamen son dakika taleplerle dinamik bir şekilde süreci yönetiyoruz. İş amaçlı seyahat edenlerin talebinin arttığını gözlemliyoruz.''


Dünyaca ünlü olan Sultan Suit'ine yoğun bir talep olduğunu anlatan Radtke, günlük 30 bin Euro olan Sultan Suit'in 10 günden fazla dolu olduğunu sadece bu örneğin dahi İstanbul'a seyahat eden lüks misafir profili hakkında biraz fikir vereceğini belirterek otellerini en çok tercih edenler arasında Amerikalılar ve Rusların ilk iki arasında yer aldığını bunu Türk misafirlerin takip ettiğini kaydetti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum