Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

İstanbul'un göbeğine yapılacak AVM Gar imar planına yargı iptali!

İstanbul’un ana ulaşım hatları metrobüs, Marmaray ve Yüksek Hızlı Tren'in kesiştiği Kadıköy Söğütlüçeşme istasyonunu AVM'ye dönüştürecek gar projesinin imar planları iptal edildi.

Reklam
İstanbul'un göbeğine yapılacak AVM Gar imar planına yargı iptali!
18 Temmuz 2021 - 10:40
Reklam
Yaklaşık 65 bin 370 metrekareyi kapsayan alanda TCDD, İBB ve Maliye Hazinesi’ne ait parsellerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2019 yılının Mayıs ayında Kadıköy Hasanpaşa Mahallesi’nde Toplu Taşım Gar Sahası’na ilişkin  hazırlanan imar planları ile alana yeni hızlı tren terminalinin yanı sıra ticari ve kültürel yapılar da inşa edilecekti.

Kadıköy Belediyesi o dönem, ulaşım ve gar alanıyla ilgisi olmayan bölgeye yeni trafik yükü getirecek kültürel alanlar ve ticari fonksiyonların planda yer almaması gerektiğini belirterek bölgedeki yeşil dokunun da betonlaşacağı uyarısında bulunmuş, tepki çeken plana Şehir Plancıları, Mimarlar ve İnşaat Mühendisleri odalarının İstanbul şubeleri tarafından da iptal davası açılmıştı.

Davayı 29 Haziran 2021'de karara bağlayan ve  imar planlarını oybirliğiyle iptal eden İstanbul 13. İdare Mahkemesi kararından imar planlarının, planlama esasları ve teknikleri ile şehircilik ilkelerine, hukuka ve mevzuata uygun olmadığı sonucuna varıldı.

İmar planlarının sosyal-kültürel alanlar, rekreasyon alanları ve ticari alanlar gibi farklı özellikte kullanımlar içerdiğine dikkat çekildiği bilirkişi raporunda şu ifadelere yer verildi:

''Bu durum farklı nitelikteki bu kullanımların planlama alanının neresinde, ne kadar büyüklükte olacağını belirsizleştirmektedir. Plan, teknik ve ilke olarak belirsizlik içermeyen bir belgedir. Bu durum planlama ilke ve tekniklerine aykırıdır. Metrobüs, Marmaray, Hızlı Tren ve karayolunun kesiştiği bu noktaya ek yapılaşma imkanı verilmesi ile bölgeye yeni trafik çekimi yaratılması söz konusu olabilecektir. Trafik ve yaya yoğunluğunun artacağı bu bölgede inşa edilecek 443 araçlık otoparkın giriş-çıkış trafiğinin bile önemli kuyruklanma yaratabileceği değerlendirilmektedir.''


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum