Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İşte kamu bankalarına borcunu ödemeyen, doğa katliamında sınır tanımayan o otel!

Türkiye’nin önemli turizm destinasyonlarından Muğla’nın Bodrum ilçesinde doğa katliamıyla gündeme gelen otelin kamu bankalarına olan borcunu ödemediği ortaya çıktı.

  • Reklam
İşte kamu bankalarına borcunu ödemeyen, doğa katliamında sınır tanımayan o otel!
03 Ağustos 2022 - 07:36
Reklam
Bugünkü yazısında Bodrum’daki bir otelin işletmecilerinin 3 yılı aşkın bir süredir bir kamu bankasına olan kredi borcunu ödemediğini yazan  Korkusuz Yazarı Barış Yarkadaş, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile BDDK’nın da bu duruma sessiz kalmasını da gündeme getirdi.

Otelin sahiplerine kredi borcunu ödememelerine rağmen hiçbir yaptırım uygulanmadığını da belirterek Yarkadaş döviz borçlarının da TL’ye çevrilecek ayrıca avantaj sağlandığına vurgu yapan Yarkadaş yazısında 3 yılın sonunda haciz konulmak zorunda kalınan otelin şimdi sessiz sedasız adrese teslim bir ihale ile satılmak istendiğine de dikkat çekti.


İddiaya göre, yazıda adı geçen Bodrum’da bulunan Thor Otel daha önce de ağaç kesimi ve kaçak İskele yapımı ile gündeme gelmişti. Ürdün asıllı Türk vatandaşı iş insanı Abdullah Heyecan'a ait otele sağlanan bu ayrıcalığın sebebi kamuoyunda ve turizm sektöründe merak konusu olurken Bodrum'da otel için ormanı kesen, sahili dolduran Thor Otel'in doğa katliamı belgelerle görüntülenmişti.


İşte Barış Yarkadaş'ın turizm sektöründe merak konusu olan o yazısı:


''Kamu bankalarını kim denetleyecek? Önceki gece TV’de yeniden gündeme getirdiğim kamu bankalarının iş insanlarına dağıttığı düşük faizli kredi listesi tartışmasını izleyen iş insanı bir dostum Barış Bey, keşke mesele sadece bununla sınırlı kalsa…dedi. Yıllarını turizm sektörüne verdikten sonra inzivaya çekilen ancak sektörü avucunun içi gibi bilen dostum, bir kamu bankasının ismini verdikten sonra şunu söyledi: ''O banka, benim eski sektörümdeki bir otele yüklü miktarda kredi verdi. Otelin sahibi krediyi ödemiyor. Bunu herkes biliyor. Kredinin miktarı 32 milyon Euro. Krediler geri ödenmeyince, yaklaşık 3 yılın sonunda otele mecburen haciz koymak zorunda kaldılar. Otel şimdi banka kanalıyla satılacak. Çok yüksek teklif vermek isteyen firmalar var. Sektörün duayenlerinden olan dostum, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ancak ne ilginçtir ki; satış sessiz sedasız yapılmak isteniyor. Bir Azeri iş insanına satılacağı söyleniyor otelin. Bu kişinin ismini de biliyorum. Belli ki; adrese teslim ihale yapılacak. Oysa; daha yüksek teklif vermek isteyen arkadaşlarımız da var. Bildiğim kadarıyla teklif verenler de var. Bunlar nedense görmezden geliniyor. Ayrıca bu otelin döviz borçları da TL’ye çevrilmiş ve otelin sahibi rahatlatılmış. Otel yıllardır para kazanmasına rağmen nasıl olur da kredisini ödeyemez? Bunlara kim dur diyecek?''

İş insanı dostumuzun serzenişi haksız mı? Merak ediyorum: Hazine Maliye Bakanlığı ile BDDK bu olup bitenleri nereye kadar izleyecek?''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum