Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Kıyı işgalinde ayrıcalıklı 5 yıldızlı iki Lara Bölgesi oteli!

Ülkenin birçok yerinde yasalara göre tüm vatandaşların yararlanmasına açık olan kıyılardaki lüks otellerin işgali bitmek bilmiyor.

  • Reklam
Kıyı işgalinde ayrıcalıklı 5 yıldızlı iki Lara Bölgesi oteli!
12 Mart 2022 - 06:00
Reklam
Kıyı Kanunu’nu yok sayarak kıyıları işgal eden lüks otellere kamu kurumları seyirci kalırken bu duruma sebebiyet veren ve çoğu beş yıldızlı olan otel sadece kendilerine kesilen cezayı ödüyor işgal ise son bulmuyor.

Bunun çarpıcı bir örneğinin turizmin başkenti Antalya’nın Aksu ilçesinde yaşandığı ortaya çıktı. İlçedeki yaklaşık beş kilometrelik kıyıda Nihat Özdemir’in sahibi olduğu Limak Lara Deluxe ile eski AKP Milletvekili Hasan Özyer’in Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Özyer Grubu’na ait Liberty Lara'nın da aralarında bulunduğu 24 otelin kıyıyı işgal ettiği belirlenirken işgalle ilgili resmi kurumlara defalarca bildirim yapıldı, dilekçeler yazıldı ancak kamu kurumları hiçbir adım atmadı.


İlk olarak 2019 yılında Yusuf Bölük isimli vatandaş konu ile ilgili olarak otellerin işgal ettiği alanlara ilişkin defalarca dilekçe vererek otellerin kaçak eklentilerinin yıkılmasını ve yapı kayıt belgelerinin de incelenmesini talep etse de Bölük’ün yaptığı başvuruya AKP’li Aksu Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü’nden 12 Eylül 2019 tarihinde verilen yanıtta kıyı kenar çizgisi ile deniz arasındaki yerlerde mevzuata aykırı yapılaşmanın mevcut olduğu ve bu yapıların yıkımına karar verildiğini bildirdi.


Ancak belediye, iş makinelerinin yetersizliği nedeniyle yıkım işleminin yapılamadığını, bu yüzden defalarca hizmet alımı ihalesi düzenlendiğini fakat katılım olmadığından işlemin yapılamadığını iddia etti. Müdürlük ayrıca, kaçak yapıların yıkımına ilişkin belediyenin yıkım kararıyla ilgili önce yürütmeyi durdurma ardından da iptal yönünde mahkeme kararları olduğunu da açıkladı.


Aradan geçen sürenin ardından işgal edilen alanlar arasında Hazine mülkiyetinde olan yeşil alanların da bulunduğuna vurgu yaparak, Antalya Valiliği’ne 7 Temmuz 2021’de bir dilekçe daha gönderen Bölük'e Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden 13 Temmuz 2021’de gönderilen yanıtta, ''Yapılara ait yapı kayıt belgeleri Müdürlüğümüze gönderilmiştir. Yapı kayıt belgelerinin geçerliliği hususunda incelemelerimiz ve değerlendirmelerimiz devam etmektedir:'' ifadelerine yer verildi.

Otellerin işgalinin hala daha sonlanmadığı ve herhangi bir girişimin olmadığı öğrenilirken yaşananlara ilişkin açıklamalarda bulunan Yusuf Bölük aradan geçen onca süreye rağmen işgallerin son bulmadığını, dosyaların kapatıldığını ya da sürüncemede bırakıldığını belirterek şunları söyledi:

''Oysa otellerin işgal ettiği alanlar Hazine arazisi ama Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü iki yılda 24 otelle ilgili tespiti yapamamış, Hazine mülkünü korumakla sorumlu olanlar korumamak için her şeyi yapıyor. Söz konusu alanlar, otellerin kullanımında değil kamu yararı için, bölge halkının kullanabilmesi için sosyal yaşam alanları olmalıydı. Şikayet olmasa dahi bu konuda yetkililerin inceleme yapması gerekirdi. İhbar olmasına karşın gerekli inceleme yapılmadı, konu sürüncemede bırakıldı.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum