Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İzmir'in Kanal İstanbul'u Çeşme Turizm Projesi'nde flaş gelişme

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Yatırım İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından İzmir’in Çeşme Yarımadası’nda hayata geçirilmesi planlanan Çeşme Turizm Projesi ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

  • Reklam
İzmir'in Kanal İstanbul'u Çeşme Turizm Projesi'nde flaş gelişme
18 Ekim 2021 - 05:19
Reklam
Kentte uzun süre tartışmalara neden olan projeye ilişkin İzmir Barosu, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) gibi kuruluşların ve kişilerin açtığı ortak davada önemli bir karara varıldı.

Danıştay 6. Dairesi,122 bin hektarlık orman, mera, hazine arazileri, deniz alanı ve kıyıları kapsayan yüzde 92,8’i kamuya ait alanda Cumhurbaşkanlığı’nın almış olduğu Çeşme Turizmini Koruma ve Geliştirme Kararı’nın iptali talebiyle açılan davada keşif kararı verirken keşfin 27 Ekim’de yapılacağı açıklandı.


Danıştay kararını sosyal medya hesabından paylaşan davanın avukatlarından Şehrazat Mercan, İzmir ve Çeşme halkını gelişmelerle ilgili bilgilendireceklerini söyledi.


İzmir’in yarımada olarak adlandırılan Çeşme, Urla, Seferihisar ve Karaburun ilçeleri ekolojik ve tarihsel açıdan önemli bir bölge olduğunu belirten Mercan yarımadanın doğasının uzun süredir siyasi iktidar eliyle yok edilme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu, dağların, tepelerin rüzgar enerji santralleriyle mermer ve taş ocaklarıyla dolduğunu, şimdi de Çeşme turizm projesi adı altında yürütülen yeni bir ekolojik saldırı ile karşı karşıya olunduğunu kaydetti.


Yarımada 2019’da bir Cumhurbaşkanı kararnamesiyle Çeşme Kültür ve Turizm Bölgesi ilan edildi. 2020’de yeni bir kararla bölge sınırı genişletildi. Çeşme Kültür ve Turizm Bölgesi 16 bin 624 hektarlık bir alanı kapsıyor ve bu alan yarımadanın yüzde 55’ini oluşturuyor. Kültür ve Turizm Bakanı’na göre bölge 2021 yılında yani bu yıl içinde planlanacak, 2023 yılında ise hayata geçirilecek. Planlama dahilinde bölge, parseller halinde yatırımcılara tahsis edilecek. Bu tahsis işleminden bir milyar dolar elde edileceği varsayılıyor. Elde edilen bu parayla içme ve kullanma suyu temini de dahil olmak üzere bölgenin altyapısı yapılacak.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum