• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Kaderi Haziran ayında belli olacak turizm sektöründe ilk hedef...

Türkiye'nin turizmde ana pazarı konumunda olan Rusya’ya uygulanan yaptırımların gölgesinde başlayan sezonla birlikte turizmciler zor günler geçiriyor.

  • Reklam
Kaderi Haziran ayında belli olacak turizm sektöründe ilk hedef...
05 Mayıs 2022 - 03:59
Reklam
Reklam
2021 yılının ilk 6 ayını karantina ve kapanma dönemleri ile geçiren turizm sektöründe ilk çeyrekte baz etkisi ile yüksek bir çıkış yakalanırken Mart ayında patlak veren Rusya Ukrayna savaşı dengeleri alt üst etti.

2022 yılı için 42 milyon turist ve 35 milyar dolarlık hedef konulurken, sektörün en büyük iki pazarındaki savaş nedeni ile sektör temsilcileri gerçek verilerin Haziran ayının üçüncü haftasından sonra ortaya çıkacağına dikkat çekti. Uluslararası arenada devam eden yaptırımlara karşılık Avrupalı ve Rus turistlerin Akdeniz sahillerinde barış içinde tatil yaptığını belirten sektör temcilcileri kıyaslamalarda artık 2019'un da bir çıta olmadığını ve 2021 verilerini yakalamanın sektör açısından büyük bir başarı oluşturacağına dikkat çekti.


Genellikle kıyaslamaların 2019'a göre yapıldığını ancak bu yıl turizmde ilk hedefin 2021'i yakalamak olduğunu dile getiren Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkan Yardımcısı Kaan Kavaloğlu geçen seneki rakamların yakalanmasının başarı sayılacağını beliterek şu açıklamalarda bulundu:


''Daha ne kadar kayıp olduğunu bilmiyoruz, fark etmedik. Her zaman 2019 verilerini kıyaslardık ama bu yıl 2019 rakamlarını da bir kenara bırakmamız lazım. Böyle bir rezervasyon yok şu anda. Haziranın üçüncü haftasından sonra bizim ciddi bir performansa ihtiyacımız var. Geçen yıl 30 milyonun üstünde turist ağırlanırken, bunun 4.7 milyonunu Ruslar, 2 milyonunu ise Ukraynalılar oluşturmuştu. Turizmde zemin ve faylar değişti ancak Avrupalı ve Rus turistler arasında bir sıkıntı olmadığı için barış içinde tatil yapıyorlar.''


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre turizm geliri ilk çeyrekte önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 122.4 artarak 5 milyar 454 milyon 488 bin dolar olmuştu. İran'ın birinci pazar olduğu bu dönemde Türkiye 6.3 milyon turisti ağırlamıştı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum