Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizmciler turist totosu oynamaya devam ediyor! İşte tahminler

Türkiye'nin turizmde ana pazarı konumunda olan Rusya'nın Ukrayna'yı işgali nedeniyle rezervasyon iptalleriyle karşı karşıya kalan turizmciler, iki ülke arasındaki müzakerelerden olumlu sonuç çıkmasını bekliyor.

  • Reklam
Turizmciler turist totosu oynamaya devam ediyor! İşte tahminler
03 Nisan 2022 - 13:25
Reklam
Geçtiğimiz yıllarda yaşanan sıkıntılardan sonra bu sezon da Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan kriz ve savaş ortamının etkilerini hissettiklerini belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler bu yıl 3 milyon Ukraynalı, 7 milyon Rus turisti ağırlamaya hazırlandıklarını hatırlattı.

Ukrayna ve Rus pazarından 2022 gelir beklentisinin 10 milyar dolar civarında olduğunu ancak savaşın çıkmasıyla 3 milyon Ukraynalının hiç gelmeyeceğinin kesinleştiğini belirten İşler savaşın devam etmesi ve yeni bir gelişme olmazsa Rusların yüzde 30'unun geleceğini belirterek şu açıklamalarda bulundu:


''Eğer Rus lider vatandaşlarına Türkiye serbest derse, Rusya'dan 7 milyona yakın bir beklenti olur. İptal edilen rezervasyonlar nedeniyle devlet ve sektör temsilcileri iş birliğiyle çalışmalar yapılıyor. Bakanlığımız doğabilecek pazar kaygılarını engelleme amacıyla Almanya ve İngiltere pazarında daha fazla kayıtları telafi etmek adına çalışma yapıyor. Orta Asya ve Azerbaycan pazarı ile nevruzla beraber İran ve Orta Doğu pazarındaki beklentimiz her geçen gün artmakta. Rusya ve Ukrayna'daki rezervasyonlarımız iptal oldu ama savaş biter, barış olursa Rusya pazarı bu sene kendini toplar. Diğer taraftan İngiltere pazarında da ciddi bir rezervasyon akışı devam ediyor. Avrupa'dan bir iptal almıyoruz ancak rezervasyon akışlarında bir yavaşlama var. Eğer barış gelirse Rusya'dan ve Avrupa'dan rezervasyon akışlarının artacağını düşünüyoruz.''


Barış görüşmelerini büyük dikkatle izlediklerini Türkiye'nin çok önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptığını hatırlatan Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkan Yardımcısı Orhan Belge ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:


''İnşallah bu tüm dünyaya insan yaşamı açısında fayda getireceği gibi Türkiye'nin turizmine de faydaları olacaktır. Özellikle Akdeniz Bölgesi, Rus ve Ukraynalı turistlerle sezonlarını geçiriyor. Onların gelememesi demek turizmde bize sıkıntı yaratır. Çeşme'nin turizm konsepti diğer bölgelere göre farklı daha çok iç turizme hitap ediyor ve her şey dahil sistemi uygulanmıyor. 2019 yılından önce yani Covid-19 salgını öncesi rakamlara ulaşmayı hedefliyoruz. Ona da yaklaştık gibi duruyor. İnşallah savaş bitip, ateşkes imzalanırsa, çok güzel olacak. Koronavirüs salgınından sonra bizi iyi yazlar bekliyor. Bir turizm fuarından yeni geldim. Avrupa turizmi ve misafirlerimiz bizler için vazgeçilmez. Özellikle Almanlar, İngilizler, Hollandalılar ve Belçikalılar. Çeşme bölgemizde Almanlar birinci sırada yer alıyor. Bunlar bizim çok önemli. Artık fuarların da açılmasıyla bölgede ağırladığımız yüzde 20 turist sayısının daha da yukarıya çıkacağını düşünüyorum. Bakanlığımızın bu konuda yaptığı çalışmaları dikkatle takip ediyorum. Çalışmalar olumlu yansıyacaktır.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum