Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Kastamonu'daki 1700 yıllık antik yol turizme kazandırılıyor

Kastamonu'da 1700 yıllık Pompeiopolis Antik Kenti'nde geçen yıl keşfedilen 800 yıldır kullanılmayan antik yol, restore edilerek turizme kazandırılacak.

  • Reklam
Kastamonu'daki 1700 yıllık antik yol turizme kazandırılıyor
21 Ekim 2020 - 13:39
Reklam

Roma döneminde yayıldığı alan bakımından Anadolu'nun en büyük kentlerinden biri olan Pompeiopolis'te gerçekleştirilen ve Bülent Ecevit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Tayyar Gürdal'ın başkanlık ettiği kazılar, Kastamonu Müze Müdürlüğü'nün başkanlığında, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Taşköprü Belediyesi'nin desteğiyle devam ediyor.

Kazıların iki temel hedef doğrultusunda yapıldığını, villa ve kent merkezinde çalışma yürütüldüğünü dile getiren Gürdal, "Burası 7 metre genişliğinde mermer döşeme taşları ile oluşturulmuş bir yol. Bu yolun devamını ortaya çıkarmaya yönelik kazıları gerçekleştirdik. Bu yol bizi kentin merkezine, girişine ulaştıracak bir yol." ifadesini kullandı.


Antik yolun yaklaşık 900 yıl kullanıldıktan sonra 800 yıldır kullanılmayan bir yol olduğunu ve 800 yıldır kullanılmayan yolu tekrar işlevsel hale getirerek ziyaretçilere antik yol üzerinden kenti gezmelerini sağlamayı hedeflediklerini belirten Gürdal, yoldaki çalışmaların önümüzdeki yıl da devam edeceğini belirterek şu açıklamalarda bulundu:

"Milattan sonra 3. yüzyılın sonu veya 4. yüzyıl, yolun ilk inşa evresi olmalı diye düşünüyoruz. Kazı çalışmalarının çok başındayız. Milattan sonra 11-12 veya 13. yüzyıla kadar kullanılmış bir yol. Uzun süre kullanımda kalmış, o nedenle birçok tamirat ve müdahale evresi olmuş. Hatta bizim ulaşabildiğimiz bölümde kentin tiyatrosundaki oturma sırası mimari bloklarının yolda devşirme malzeme olarak kullanıldığını görüyoruz."


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum