• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Kayıt dışı sağlık turizmi faaliyetlerine hapis cezası!

Tüm dünyada her geçen gün popülerliğini arttıran sağlık turizmi için güncellemeler yapıldı.

  • Reklam
Kayıt dışı sağlık turizmi faaliyetlerine hapis cezası!
18 Ocak 2022 - 15:03
Reklam
Reklam
Reklam
Sağlık Bakanlığı tarafından gerekli denetimler sonucu verilen yetki belgesi sağlık turizminin nitelikli bir hal alması için büyük bir önem taşırken sağlık turizmi yapmak için gerekli niteliklere sahip olmayan doktor ve sağlık kuruluşlarının bu alanda faaliyet göstermesi Türk sağlık turizmine oldukça zarar verebiliyor.

Buna ek olarak yasa dışı gerçekleştirilen sağlık turizmi faaliyetleri bu sektörün kayıt altına alınmasına da engel olarak gerekli iyileştirme çalışmalarının yapılmasına da engel olurken Sağlık Bakanlığı onaylı sağlık turizmi belgesinin yaygınlaştırılması ile Türk sağlık turizminde nitelikli ve verimli hizmet anlayışının da yaygınlaştırlması kararlaştırıldı.


Sağlık Bakanlığı tarafından İl Sağlık Müdürlükleri’ne gönderilen genelge ile sağlık turizmi faaliyetlerinin denetlenme işleminin sıkılaştırılmasına karar verilirken bundan böyle sağlık hizmeti gösteren kurum ve aracı kuruluşlar yasa dışı faaliyet göstermeleri durumunda hapis cezasına kadar varan ciddi cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalacaklar.


İlerleyen dönemlerde sağlık turizmi yetki belgesi almanın çok daha sıkı denetimlere tabii olacağını belirten, Türk sağlık sisteminin içerisinde bulunduğu dönüşüm programı ile sağlık hizmetlerinin nitelik ortalamasının her geçen gün artış göstereceğine dikkat çeken İhracat Geliştirme Merkezi (İGEME) Genel Müdürü Murat Işık konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

''Sağlık turizmi yetki belgesinin önemini yıllardır vurguluyoruz. 13 Temmuz genelgesi ile başlayan süreçte kontrolsüzlük sadece son 6 ayda 5 ex vakası ile sonuçlandı. Birçok kişinin işin ciddiyetini anlamaması ve sağlık hizmetlerinde girişimci refleksi ile sorumsuz ve hukuksuz hareket etmenin cezasını sağlık turizminde tüm ülke ve Türkiye markası olarak çekmeden önlem alındı. Bu kararın hızla uygulanması çok önemlidir. Bu cezalar kesilip takibi yapılıp kontrol sıklaştırılmalıdır. Bu şekilde sağlık turizminde de markamızı inşa edebiliriz.''


YORUMLAR

  • 0 Yorum