Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Kıbrıs'ta pasaport krizi!

Yavru Vatan Kıbrıs'ta Maraş bölgesinin açılmasının ardından şimdi de pasaport krizi yaşıyor.

  • Reklam
Kıbrıs'ta pasaport krizi!
05 Eylül 2021 - 22:43
Reklam
Kıbrıs'ta iki ayrı toplum ve iki ayrı cumhuriyet olmasına rağmen dünyanın Kıbrıs Cumhuriyeti olarak Rum kesimini tanıması ve Rum kesiminin Avrupa Birliğine tam üyeliği de adada yeni sıkıntılar yarattı.

AB ülkelerinin tanıdığı pasaportun Rum kesimine verilmesi seyahat ve vize konusunda Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportunu ön plana çıkarırken KKTC pasaportunu ise sadece garantör ülkeler Türkiye ve İngiltere tanıyor. Rum kesimi, Kıbrıs'ta doğan ya da anne veya babası Kıbrıslı olanları vatandaşı sayıp onlara AB'nin tanıdığı Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportunu verirken halen KKTC'de yönetimde bulunan birçok isim de Kıbrıs doğumlu olmaları nedeniyle bu pasaporta sahip bulunuyor ancak 1974'ten bu yana kapalı bulunan Hayalet Şehir Maraş'ın kısmen açılması ve askeri statüden çıkarılması Rumları daha da kızdırdı. Turizm açısından önemli bir bölge olan Mağusa yakınlarındaki Maraş'ta hak iddia ediyor ve kendilerine verilmesini isterken Türk tarafı ise vakıf malı olan Maraş topraklarının KKTC'nin hakkı olduğunu savunuyor.


Bu tartışma sürerken yeni bir hamle yapan ve Maraş'ın açılmasını hazmedemeyerek açılımda payı olan KKTC'li yetkililerin pasaportlarını iptal eden Rum Bakanlar Kurulu tarafından, Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportları iptal edilenler arasında Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın yanı sıra, şu isimler bulunuyor: Başbakan Ersan Saner, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, İçişleri Bakanı Kutlu Evren, Sağlık Bakanı Ünal Üstel, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Eroğlu Canaltay, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Koral Çağman ile Cumhurbaşkanlığı Maraş Açılımı Komitesi üyeleri Oğuzhan Hasipoğlu, Vedat Yorucu, Tülin Saner ve Hasan Sungur.


Pasaport iptalinin gerekçesini Kıbrıs Cumhuriyeti'ni küçümseyen, seyahat belgesini kullanamaz ifadeleri ile açıklayan Rum lider Nikos Anastasiadis'e karşın KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ''Irkçılık yapıyorlar. Kıbrıs Türklerini hakir gören bir zihniyetin ürünüdür. Bu zihniyet 1963 yılından beri Kıbrıs Türkünü insanlık dışı sınırlamalar ve izolasyonlar altında tutmaktadır. İnsan haklarına aykırıdır. Kıbrıs Rum yönetiminin, Helen Cumhuriyetine dönüştüğünün kanıtıdır.'' ifadeleriyle eleştirdi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum