• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Kış sezonunda Rusya'dan Türkiye'ye gelecek turist sayısı belli oldu

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Avrupa'nın kapılarını kapattığı Ruslar, rotayı Türkiye'ye çevirdi.

  • Reklam
Kış sezonunda Rusya'dan Türkiye'ye gelecek turist sayısı belli oldu
27 Ağustos 2022 - 07:48
Reklam
Reklam
Kış sezonu için şimdiden kolları sıvayan Türk turizm sektörü çalışmalarını hızlandırırken savaş nedeniyle Avrupa'nın kapılarını kapattığı Ruslar, rotayı Türkiye'ye çevirdi.

Rusya'da ABD ve Avrupa'nın uyguladığı ambargolar nedeniyle özel havayolu şirketleri uçuşlarını askıya alırken bu sorunun çözümü için Türk Hava Yolları (THY) devreye girmişti. Rusya'nın önde gelen dev Türk tur operatörleri Anex, Pegas ve Coral ile koltuk anlaşması yapılırken bu anlaşmanın kapsamı genişletilerek kış sezonu da eklendi.


Yapılan anlaşma kapsamında 500 bin Rus turistin Antalya'ya getirilmesi hedeflenirken Anex Tour yetkililerinden edinilen bilgilere göre, THY sadece Antalya'ya günde 10 uçuş gerçekleştirecek. Ortalama 2 bin Rus turist taşıyacak bu uçaklarla ayda 60 bin Rus getirilecek. Diğer havayollarının da operasyonları eklendiğinde Antalya'ya aylık 100 bin Rus turistin getirilmesi planlanırken Anex Tour yetkililer Antalya'da ayda 100 bin Rus turisti rahatlıkla yakalayacaklarını öngördüklerini, 5 ayda 500 binin de üzerine çıkarak 600-650 bin turist sayısını görebileceklerini söylediler.


Antalya'nın ardından en çok uçuşun İstanbul'a yapılacağını açıklayan Türk tur operatörleri, Avrupa'ya kayak için giden Rusların da bu yıl rotasını Türkiye'ye çevireceklerini söylerken İstanbul'a gelen Rusların Kayseri Erciyes, Bursa Uludağ, Erzurum Palandöken gibi Türkiye'nin önde gelen kayak merkezlerine gideceğini, kayak merkezlerine de talebin yüksek olduğunu belirtti. Türkiye'nin Rus spor kulüplerinin bu yıl kamp merkezi olacağını aktaran Pegas Touristik BDT Ülkeleri Koordinatörü Orhan Sancar  ise daha önce Rus spor kulüplerinin kamp için İsviçre, Avusturya, Estonya, Slovenya gibi ülkeleri tercih ettiğini, bu yıl Antalya başta olmak üzere Muğla, İzmir gibi şehirlerin Rus spor kulüplerinin hedefinde olduğunu belirterek kulüplerle yaklaşık 100 bin Rus sporcunun Türkiye'ye geleceğini söyledi.


Kış aylarında Uzakdoğu ve Karayip bölgesine ulaşmak isteyen Rus turistlerin Antalya'yı aktarma noktası olarak planladığını açıklayan Rusya Tur Operatörleri Birliği Başkan Yardımcısı Aleksan Mıkırçan ise 500 bin Rus'un dünyaya açılan kapısının Antalya olacağını, Antalya'ya gelen Ruslar buradan Türk uçakları ile Rusların harcama yapabilecekleri Dominik, Tayland, Küba Venezüella gibi ülkelere uçacaklarını söyledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum