Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Kışın kapalı olan otele 40-50 bin lira gelen elektrik faturasını sezonda düşünmek bile istemiyorum

Antalya Gastronomi Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (AGYİD) Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Özen ve yönetim kurulu ile ATSO 37. Grup Komite Başkanı Şeyhmus Kökerer, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin'i ziyaret etti.

  • Reklam
Kışın kapalı olan otele 40-50 bin lira gelen elektrik faturasını sezonda düşünmek bile istemiyorum
03 Şubat 2022 - 08:07
Reklam
Elektrik maliyetlerinin yalnızca restoran ve kafelerde değil her sektörde çok büyük bir şikayet konusu olduğunu dile getiren ATSO Başkanı Davut Çetin, elektrik fiyatlarının bir an evvel geriye çekilmesi için adımlar atılması gerektiğini söyledi.

Turizmden sanayiye, tarımdan perakendeye her sektörde elektrik maliyetlerinin şikayet konularının en üstünde yer aldığını ifade eden ATSO Başkanı Çetin kış sezonunda kapalı olan bir otel işletmesine bile 40-50 bin lira fatura geldiğini belirterek bu fatura gelen işletmeye sezonda nasıl bir fatura geleceğini düşünmek bile istemediklerini dile getirdi.


Pandemi döneminde kapalı kalan ve yeterli destek alamayan restoran ve kafelerin bugün çok daha sıkıntılı bir dönemden geçtiğini belirten Çetin şöyle devam etti:


''Gerçekten de ücret, gıda ve içecek maliyetleri artışı zaten sektör için ağır bir yük oluşturdu. İşyeri kiraları da arttı. Bunun yanına bir de yükselen elektrik faturaları ekleniyor. Bugün artık işletmelerimize gelen faturalar kiraları geçecek bir hale geldi. Gerçekten başa çıkılmaz bir hale gelen elektrik giderleri üyelerimizin en büyük şikayeti. Bu konuda acil bir adım atılması kaçınılamaz bir ihtiyaç haline gelmiştir. Elektrik faturaları bir domino taşı gibi her şeyi etkiliyor. Faturalar yükselince maliyet yükseliyor, fiyatlar yükseliyor. Yükselen fiyatlar vatandaşımızı etkiliyor. Bu da birçok sektörde müşteri ve ciro kaybına yol açıyor. Buna bir çözüm, çare bekliyoruz. Birçok ülkede elektrik tarifelerine devlet desteği getirildiğini, vergi oranları düşürülerek fiyat artışlarının sınırlandığını daha önce söylemiştim. Umuyorum en kısa sürede bu tür çözümler bizde de uygulanır. Elektrik tarifeleri mutlaka aşağı çekilmeli, KOBİ'lerin elektrik yükleri devlet desteğiyle düşürülmelidir. Yoksa tüm sektörlerimizde ciddi sıkıntılar yaşanması şaşırtıcı olmayacak.''


Yüksek elektrik faturaları ve yükselen girdi maliyetlerinden şikayet eden, restoran ve kafe işletmelerinin son günlerde gelen elektrik faturalarına artık dayanma gücü kalmadığını belirten AGYİD Başkanı Zeki Özen, yaşanan bu durumun sektörü çok zorladığını söyledi.

İşletmelere gelen elektrik faturalarının kira fiyatlarını geçtiğini, yapılan düzenlemenin de kendilerine bir fayda sağlamadığını dile getiren AGYİD Başkanı Özen, son günlerde müşteri sayısında düşüş olduğunu, gıda maliyetlerinde, alkollü içki fiyatlarındaki artışa, ücret artışları ve elektrik zamlarının eklendiğini, işletmelerin kepenk kapatmak üzere olduğunu söyledi.

Almanya'da elektrik faturası restoran cirolarının yüzde 2 ile yüzde 5'i arasında iken Türkiye'de yüzde 10-15 düzeyine ulaştığını kaydeden AGYİD Başkanı Özen şöyle devam etti:

''Elektrik faturaları işletmelerimizi bu şekilde zorlamaya devam ederse hiçbir işletmemizin dayanacak gücü kalmayacak. Zaten yükselen girdi maliyetlerinden dolayı son zamanlarda birçok işletme menülerinde fiyatları artırmak zorunda kaldı. Buna rağmen sektör olarak vatandaşlarımızın da sosyal hayatlarından uzak kalmaması için kar marjlarımızı en düşük seviyelerde tutuyoruz. Ciro kaybı ve maliyet artışı nedeniyle istihdamı azaltmak zorunda kaldık. Böyle giderse birçok üyemiz kepenk kapatmak zorunda kalacak. Bu hem işsizliğe hem de ülke ekonomimize büyük zarar verecektir. Bu konularda acil olarak çözüm bulunmasını istiyoruz.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum