Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Yerli turistin vay haline! Fiyatlar el yakacak

Koronavirüs yasaklarına rağmen 2021 yılında kısmen de olsa toparlanan turizm sektörü 2022 gelirlerinde rekor kırarak hem borçları hem de maliyetleri çevirmeyi hedefliyor ama yerli turist için pek öyle gözükmüyor.

  • Reklam
Yerli turistin vay haline! Fiyatlar el yakacak
03 Şubat 2022 - 06:27
Reklam
2021 yılını 30 milyon turist ve 24.4 milyar dolarlık turizm geliri ile kapatarak hızlı bir toparlanma sinyali veren turizm sektörü, 2022'de 45 milyar dolarlık gelire ulaşarak 2019 ayarlarına dönmeyi hedefliyor ancak iç pazarda fiyat artışı yerli turisti zorlayacak.

Yerli turistle atlattığı pandeminin etkilerinin zayıflaması ve değersizleşen TL ile daha ucuzlayan tatil ücretleri ile birlikte bu yıl büyük bir yabancı girişi bekleyen sektör, dış pazarlar için fiyatlara yüzde 5'lik zam yapabildi. Bu noktada başta enerji, işçilik ve gıda olmak üzere maliyetlerdeki artışı kurlardan gelecek farklarla kapatmayı hedefleyen turizm sektör temsilcileri iç pazarda fiyat artışlarının devam edeceğine dikkat çekerek yaz döneminde yerli turistin bütçesine göre tatil bulamayacağını vurguladı.


Yerli turistin erken davranması gerektiğini, bu yıl iç pazara çalışan tesislerin de dolacağını ancak maliyet artışlarının fiyatlara etki edeceğini belirten Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler önemli olanın iç pazarda fiyatlar yükseldiğinde alım gücü düşen son tüketicinin hepsine sektörün hitap etmeyeceği için, yerli turistin bugünden rezervasyon yapması gerektiğini söyledi. İngiltere'de Avrupa'da kısıtlamaların kalktığına dikkat çeken İşler şöyle devam etti:


''Bu da Türkiye'nin döviz karşısında TL'nin erimesinden dolayı ucuz ve tercih edilebilir bir ülke olmasını sağlayacak. Fiyatlar yükseldi. Sezon öncesi ile sezon başı fiyatlarda maalesef ayarlama yapmak durumunda kaldık. Turizm sektöründeki enflasyon oranımız sezon başında yüzde 46'larda idi. Daha sonra bu yılbaşı zamları ile yüzde 60'lara çıktı. O kısmı cepten gidecek öyle görünüyor. Bu sene zor bir sene.''


Sektörün 2020 ve 2021'de TL ile iş yaparken dövizle borçlandığını hatırlatan ve 2022'de 45 milyar dolarlık gelir beklediklerini iyi biri gidişata 50 milyar dolara ulaşabiliceğini kaydeden ETİK Başkanı  Mehmet İşler, bu dönemdeki döviz girdisi ile birlikte hem borçların ödeneceğini hem de kur getirisinin maliyetleri karşılayacağını dile getirdi. Döviz bazında yüzde 2-5 arasında fiyat artışına giden sektörün son aylardaki kur ve maliyet artışlarını ise henüz fiyatlara yansıtamadığını kaydeden İşler kur hareketlerine odaklandıklarını dile getirdi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum