Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Koyların yapılaşmaya açılması hazırlığına tepki! Ne turizm kalır ne de turist

Zeytinlik alanlarda maden aranması için ruhsat verilmesinin önünü açan yönetmeliğin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Ege ve Akdeniz’in cennet koylarının yapılaşmaya açılması için yönetmelik hazırlandığının duyulması sert tepkilere neden oldu.

  • Reklam
Koyların yapılaşmaya açılması hazırlığına tepki! Ne turizm kalır ne de turist
07 Mart 2022 - 01:11
Reklam
Ege ve Akdeniz'deki binlerce hektar zeytinlik alanlarda maden ocaklarına ruhsat verilmesinin önü bir yönetmelik ile açılırken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Ege ve Akdeniz'in cennet koyları ile tarihi ve sit alanlarının yapılaşmaya açılması için çalışmaların hazırlandığını öğrenen Bodrumlular sert tepki gösterdi.

Yapılmak istenenlere inanamadıklarını belirten Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:


''Bakın bir koya gidiyorsunuz tarihi kalıntılar var. Uzanıyorsunuz. Binlerce yıl önce burada birilerinin yaşadığını düşünerek zaman yolculuğuna çıkıyorsunuz. Kilometrelerce sahile sahibiz diyoruz ama Mavi Yolculuk için uygun koylar o kadar da fazla değil. Diğer ülkelerde bu özellikte koylar yok. Başına bir şey gelse burada 20 dakika sonra sahil güvenlik yetişir sana. Buralar hem yakın, hem bakirdir. Tehlikeli balık yok. Deniz sıcaklığı çok uygun. Dalgıçlar için bile 10 ayı bulan bir sezon var buralarda. 18-24 metre yatların konaklayabileceği koyları baz tutarak tespit edilen koy sayısı 239 tane. Bunlardan 41 tanesi tahrip edilmiş. Artık yapılaşma nedeni ile yatların yanaşabileceği koy olmaktan çıkmış.''


104 tane koyun özel çevre koruma kapsamına girdiğini ancak oralarda bile bir sürü tahribat ve sorun olduğunu, 94 adedinin hiç korunmadığını dile getiren Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz şöyle devm etti:


''Çünkü oralar doğal marina. Eğer bunlar halledilmez ise sıkıntı olacaktır. Bu nedenle hazırlanan veya hazırlanacak yönetmelikler bir daha geri getirilmesi mümkün olmayan, yani zararı telafi edilemeyecek kararlar olmamalı, bu koyları kaybeder bitirirsek ne deniz turizmi, ne yat turizmi ne kara turizmi kalır. Turist maden ocağı, kömür ocağı görmeye gelmez, zeytin yönetmeliğinde yapılan yanlışlar zinciri umarım devam ettirilmez, bu sesimizi duysunlar. Ankara'da masa başında alınan kararlar çizilen haritalar ve yönetmelikler hep bölgeye zarar verdi.''

22 yıl önce kurulan ve halen 38 üyesi bulunan Dünyanın En Güzel Koyları Birliği'nin genel sekreteri turizmci Galip Gür yaptığı açıklamada şunları söyledi:

''Bu ülkede her gün şok bir kararla uyanmamam mümkün değil. Biz bulunduğum birliğe Türkiye'den tek üye olan kentiz. Çünkü Bodrum'un ve Muğla'nın cennet koyları ile dünyanın dört bir yanında övünüyoruz, tanıtım yapıyoruz. Dünyanın ünlü milyarderleri 300-500 milyon dolarlık yatları ile her yıl Gökova ve Bodrum koylarına gelerek tatil yapıyorlar. Sizce bu zengin insanlar beton, maden ocağı, rüzgar enerjisi, santral mi görmeye geliyor.''

Turizmci olarak kesinlikle yatırıma karşı olmadıklarını ancak hem yatırım yapan şirketlerin turizm sektörü ile karşı karşıya getirilmemesi hem de bu yatırımların yaklaşık 20 bin tekne ve yatın 300 binin üzerinde turist gezdirdiği koyları sadece rant uğruna yağmalamamalrtı gerektiğine vurgu yapan Galip Gür illede bir yönetmelik çıkartılacaksa bu koyların, doğa ve kültürün bulunduğu bölgelerin birinci derecede korunacak alan ilan ederek, bir çivi dahi çakılmasının önünü kapatan yönetmeliğin çıkartılması gerektiğini söyledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum