Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Kral, kraliçe ve devlet adamlarını ağırlayan otel icradan satışa çıktı!

Son Osmanlı Padişahı Vahdettin’in torunları tarafından yaptırılan ve yıllarca yabancı kral, kraliçe ve devlet adamlarını ağırlayan otel su, sigorta ve çeşitli borçları yüzünden icralık oldu.

  • Reklam
Kral, kraliçe ve devlet adamlarını ağırlayan otel icradan satışa çıktı!
22 Kasım 2021 - 08:25
Reklam
Osmanlı Devleti'nin son Padişahı Vahdettin'in torunları tarafından 1964 yılında yaptırılan ve bir dönem başta İngiltere Kraliçesi İkinci Elizabeth ile birçok yabancı devlet başkanları ve ailelerinin tatillerini geçirdiği Türkiye'nin önemli turizm detsinasyonlarından Aydın'ın Kuşadası ilçesindeki Kısmet Otel, su ve çeşitli borçlardan dolayı icradan satışa çıkartıldı.

Kuşadası'nda bir döneme damgasını vuran, Vahdettin padişahın torunu Hanımsultan olarak bilinen Hümeyra Osmanoğlu Özbaş ile eşi Halil Özbaş tarafından, kendilerine ait bir yarımada üzerinde 1964 yılında yaptırılan Kısmet Otel İngiltere Kraliçesi İkinci Elizabeth ile İran Şahı Rıza Pehlevi'nin de tatillerini geçirmesiyle tüm dünyada adını duyurdu. Önemli devlet başkanlarını ağırlaması nedeniyle Asiller Mekanı ve hanedanların buluşma noktası haline gelen ve özel gezilerinde yatlarıyla Ege'ye gelen krallarla kraliçelerin kalmayı tercih ettikleri Kısmet Otel'de ayrıca Türk Dışişleri Bakanlığı resmi ziyaret maksadıyla gelen yabancı devlet adamlarını, gezilerinde ağırlıyordu.


Son dönemlerde değişen turizm konseptine uygun yatırımlar yapılmayan ve turistlerden rağbet görmemeye başlayan Kısmet Otel elektrik, su, vergi ve çalışanlarının sigorta borçlarından dolayı zor günler geçirmeye başlayınca iki yıl önce işletmesini ve bitişiğindeki beach club kiraya verildi. Ancak tesisin Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Aydın Su ve Kanalizasyon İdaresi'ne olan yaklaşık 150 bin liralık borcu nedeniyle önce suları kesildi, ardından icra davası açıldı. Pandeminin de getirdiği zor şartlar nedeniyle tarihi otel, geçen yıl müşterilerine kapılarını kapattı. Mahkeme süreci sonunda da otelin Kuşadası İcra Müdürlüğü eliyle satışına karar verildi.


Kuşadası İcra Müdürlüğü tarafından verilen ilanda, otel ve bitişikteki tesis için ilk ihalenin 12 Ocak 2022'de yapılacağı duyurulurken 91 milyon lira bedel biçilen 74 odalı otelle birlikte aynı ihalede otelin bitişiğinde beach clup olarak kullanılan diğer tesis için de 6 milyon lira fiyat biçildi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum