Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Kur farkı etkisi! Avrupalıların Türkiye rezervasyonlarında büyük artış

Avrupa'daki birçok ülkenin seyahat kısıtlamalarını büyük oranda kaldırması test ve karantina zorunluluğu gibi önlemlerin büyük ölçüde yumuşatılmaya hazırlanılması yaz tatili rezervasyonlarında artışa neden oldu.

  • Reklam
Kur farkı etkisi! Avrupalıların Türkiye rezervasyonlarında büyük artış
10 Şubat 2022 - 16:34
Reklam
Almanya merkezli tur operatörü TUI'ye göre, Avrupa'daki yaz tatili rezervasyonları son 2 haftada keskin bir şekilde artarak, koronavirüs salgını öncesindeki düzeye ulaşırken batılı turistlerin en fazla tercih ettiği tatil ülkeleri arasında Türkiye, İspanya ve Yunanistan başı çekiyor.

Danimarka'nın koronavirüs önlemlerine büyük ölçüde son vermesinin ardından, İngiltere, Hollanda ve Belçika da benzer adımlar atılırken. Hollanda ve Belçika, Omicron varyantına bağlı ölümler ve yoğun bakımdaki hasta sayısının düşük olması nedeniyle, şubat sonunda salgın nedeniyle uygulanan kısıtlamaları büyük ölçüde kaldırmayı planlıyor. Omicron varyantının yayılmasını önlemek amacıyla uygulanan kısıtlamaların tamamen kaldırılacağını açıklayan İngiltere ile birlikte Avrupa Birliği ülkelerinde de 1 Şubat'tan itibaren seyahat kısıtlamalarının gevşetilmesi ile birlikte, turizm sektöründe yeniden canlanma başladı.


Avrupa'nın önde gelen tur operatörlerinden TUI'ye göre, hem sektör hem de Batılı turistlerde, seyahat kısıtlamaları, test ve karantina zorunluluğunun sona ereceğine dair güvenin oluşması ile birlikte yaz tatili rezervasyonlarında ciddi bir artış yaşanıyor. 30 Ocak itibariyle 3,5 milyondan fazla Avrupalı turist, yaz tatili için TUI'den rezervasyon yaptırırken hükümetlerden gelen olumlu açıklamalar nedeniyle son iki haftada rezervasyonların sayısının daıkeskin bir şekilde arttığı, yaz tatili rezervasyonlarının sayısının pandemi öncesindeki düzeye ulaştığı belirtiliyor. Bununla birlikte TUI'nin yaz tatili satışlarının şu anda 2020 ve 2021'in aynı dönemlerine oranla yaklaşık beş kat daha arttığı açıklandı.


Batı medyasına göre Türkiye, kaliteli turizm hizmetinin yanı sıra Euro ile Türk Lirası arasındaki kur farkı nedeniyle de Avrupalı turistler önemli bir çekim merkezi haline gelirken TUI'ye göre Mısır ve Tunus gibi ülkeler, iki yıllık durgunluğun ardından pazardaki yerlerini yeniden kazanmak için fiyat artışına gitmeyecekler.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum