Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

BBC'den rekor kıran enflasyon ve TL'deki değer kaybı sonrası Türkiye turizm sektörü analizi

İngiliz yayın kuruluşu BBC, Türkiye'deki enflasyon ve liradaki değer kaybının turizme etkilerini analiz eden bir haber yayınladı. 

  • Reklam
BBC'den rekor kıran enflasyon ve TL'deki değer kaybı sonrası Türkiye turizm sektörü analizi
05 Şubat 2022 - 03:56
Reklam
Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durumu, rekor kıran enflasyonu ve bu durumun turizme etkilerini analiz eden bir yazı yayınlayan İngiliz yayın kuruluşu BBC, Turizm Türkiye’deki enflasyon baskısını hafifletebilir mi? başlıklı yazısıznda enflasyonun dünyanın her yerinde insanların karşılaştığı bir savaş olduğunu, insanların iki yakasını bir araya getirmenin giderek zorlaştığı Türkiye’de ise bunun özellikle şiddetli yaşandığına dikkat çekti.

Yükselen enflasyon ve değerinin neredeyse yarısını kaybetmiş bir para biriminin Türkiye’de yaşam maliyeti krizine yol açtığını, enflasyonun Aralık ayında yüzde 36’ya ulaşmasının ardından Ocak ayında yüzde 48,7’ye kadar yükseldiğini vurgulayan BBC, Türkiye’deki bazı ekonomistlerin, açıklanan enflasyon oranının gerçekten çok daha düşük olduğunu söylediğini de aktardı. İki hafta içinde, Türkiye’nin merkez bankası hane halklarının sıkıntılarını hafifletmek için stratejiler görüşmek üzere toplanacağını hatırlatan BBC, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faizi düşürme politikasına dikkat çekerken, daha yüksek faiz oranlarıyla enflasyonu düşürmek gibi bir yöntem izlemenin pek olası olmadığınıvurguladı.


İngiliz basın kuruluşu BBC'ye konuşan İstanbul’da üniversiteye giden Montoya isimli bir kadın da her ay kira ödeyebilmek için fazladan yatak odasını turistlere kiralamaya karar verdiğini belirterek ''Bunun için gerçekten endişeleniyorum çünkü biri bana geldiğinde gerçekten korkuyorum ve onu tanımıyorum. Tanımadığım biriyle evde kalıyorum. Aslında çok korkutucu ama elimden başka bir şey gelmiyor. Dün markete gittim bir poşeti 300 liraya doldurdum, bir ay önce 150 liraydı.'' ifadelerini kullandı. Ülke içindeki ekonomik durumun daha da ağırlaştığını belirtirken ancak uygun bir döviz kurunun Türkiye’yi dünyanın diğer bölgelerindeki insanlar için daha çekici bir tatil yeri haline getirdiğine dikkat çeken BBC Türkiye’nin 2019 yılında 34 milyar dolarlık turizm geliri elde ettiği vurgulanan haberinde karantinaların ve seyahat kısıtlamalarının 2020’de Türkiye turizm sektörünü alt üst etse de 2021’de toparlandığına yer verdi.


BBC'nin konuştuğu Türkiye’de faaliyette olan Grand Circle Travel’dan Şebnem Altın yaptığı açıklamada şunları söyledi: ''Artık insanlar turlarını son dakikada iptal edebiliyor. Acenteler bu konuda oldukça esnek davranmaya başladı. Bu yeni bir uygulama. “Bu nedenle, önümüzde ki yıl için rezervasyonlarımız olmasına ve her şey toz pembe görünmesine rağmen, bu rezervasyonların gerçekleşeceğinden asla emin olamayız.''


BBC haberinde ayrıca Dünya Ticaret Örgütü rakamlarına göre, Türkiye’nin 2019 yılında en popüler altıncı turistik nokta olduğuna vurgu yaparken turizm gelirlerinin Türkiye ekonomisinin yaklaşık yüzde 13’ünü oluşturduğunu aktardı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum