• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Otel odası satışından saadet zinciri kurup 5 milyon liralık vurgun yaptı!

İstanbul'da lüks otel odalarını ucuza alıp yaz aylarında turistlere pahalıya satacağını söyleyerek kar vaadiyle çok sayıda kişiyi yaklaşık 5 milyon lira dolandırdığı öne sürülen şüpheli hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

  • Reklam
Otel odası satışından saadet zinciri kurup 5 milyon liralık vurgun yaptı!
22 Kasım 2022 - 08:21
Reklam
Reklam
İddiaya göre bir turizm firmasında yönetici olduğu iddia edilen 25 yıllık aile dostlarının kızı Zeynep A, özel bir lisede matematik öğretmeni olan Burcu D'den lüks otellerde ucuza tatil odaları aldığını ve yüksek karla turistlere sattığını söyleyerek yüzde 10 kar vaadiyle nakit para istedi. Marmaris'te yaşayan çocukluk arkadaşının lüks yaşam tarzına sahip olduğunu da bilen Burcu D, bunun güzel bir fırsat olduğunu düşündü ve satmış oldukları aracın parasını peyderpey Zeynep A'ya verdi.

İlk başlarda kendilerine vaat edilen karı aldıktan sonra bir problem yaşamadıklarını görünce Burcu D'nin aile, arkadaş ve çevresi de sürece dahil oldu ancak, bir süre sonra ödemeler azaldı. Paralarının bitmesinin ardında Zeynep A, Burcu D. ve yakınlarının kredi çekmelerini, ödemelerini de kendisinin yapacağını söyledi ve ilk 2-3 ay kredi taksitlerini ödedi. Bir türlü verdikleri paraları alamayan Burcu D. ve yakınları dolandırıldıklarını anlayınca kredi taksitlerini de kendileri ödemek zorunda kaldı.


Çocukluk arkadaşı tarafından dolandırıldığını söyleyen Burcu D. yaşadıklarını şu şekilde anlattı:


''Marmaris'te yaşayan Zeynep 25 yıllık aile dostumuzun kızı ve benim kardeşim gibiydi. Zeynep geçen sene çalıştığı turizm firmasında yönetici oldu. Lüks otellerde ucuza tatil odaları aldığını ve sattığını söyledi. Beni arayarak abla ben bu işe başladım ve çok güzel paralar kazanıyorum. Benim elimde tatil grupları var. O tatil gruplarına lüks otellerden oda satın alıyorum. O odaları daha yüksek fiyata o gruplara satıyorum dedi. Ama bunun için nakit paraya ihtiyacı olduğunu, elinde çok fazla nakit bulunmadığını söyledi. Biz de o sırada eşimle arabamızı satmıştık bunu kendileri de biliyordu. Benden bir miktar para talep etti. Bu parayı kısa bir süre içinde yüzde 10 karıyla birlikte geri vereceğini söyledi. Ben de çok iyi bir fırsat olduğunu düşündüm. Kendisini 25 yıldır tanıdığım için güven problemim hiç olmadı. Eşime sordum ve ortak karar vererek o parayı verdik. Bir hafta sonra karlı bir şekilde paramızı geri aldık. Bu kısa bir süre böyle devam etti ancak her seferinde verdiği parayı da geri istedi.''


Zeynep A'nın kendilerine farklı gruplar olduğunu, nakit paraya daha çok ihtiyacı olduğunu söylemesi üzerine Burcu D. birkaç defa kazandıktan sonra yeni evli olan kardeşinin ev almak istediğini, kendisi ile kardeşinin de çocukluk arkadaşı olduğunu kendilerine yapılan teklifin aynısını kardeşine de sunduğunu söyledi. Böylelikle kendi itibarlarını kullanarak aile ve yakın arkadaşlarının da nakit paralarını kar vaadiyle ellerinden aldığını belirten Burcu D. şöyle devam etti:

''Bir süre sonra bu ödemeler azaldı. Anaparamız onun elinde duruyordu ve istediğimiz zaman o parayı bize geri vereceğini söylüyordu. Biz 3-4 hafta sonra hiç ödeme almadık. Kendisinin de yapacakları ödemelerin ile anapara içeride duracağını, yaz sezonu olduğu için daha çok tatil odası satacağını söyledi. Anaparamızın katlanacağını söylediği için bunu kabul ettik. Bir süre sonra elimizdeki paraların bitmesi üzerine Zeynep A. kredi çekmeyi teklif etti. Kendisinin bu kredileri ödeyeceğini söyledi. İlk 2-3 ay kredileri ödedi ancak bize yapılan ödemeler kesilince, biz dolandırıldığımızı anladıktan sonra hiçbir şekilde ödemedi. Şu anda da bu krediyi biz kendimiz ödüyoruz. Özel bir lisede matematik öğretmeniyim. Benim 14 aylık bir bebeğime annem bakıyor, biz de gece gündüz bu kredileri ödemek için çalışıyoruz. Mağdurlar olarak 17 kişilik bir grubumuz, dolandırılan arkadaşlarımızın da bebekleri var hepsi de aynı şekildeler. Çektikleri kredileri ödeyebilmek için çocuklarıyla ilgilenemiyorlar.''

Toplam 5 milyon civarında bir zararın olduğunu, aile olarak kendilerinin 1 buçuk milyon zararları olduğunu ve Zeynep isimli şahsın Marmaris'te bu şekilde dolandırmaya hala devam ettiğini de bildiklerini belirten Burcu D. Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Olayda toplam 17 mağdur ve müvekkili olduğunu belirten mağdurların avukatı Elif Naz Köle şunları söyledi:

''Marmaris gibi bir tatil yerinde daha fazla mağdur olduğu kanaatindeyiz. Müvekkillerimizin ve çevresinin yapmış olduğu araştırma da bu yönde. Burada aslında çok tipik bir saadet zinciri örneğinden bahsediyoruz. Biz şüpheliler hakkında yasal işlemlerin yapılarak en üst hadden cezalandırılmaları ve tutuklanmalarını talep ediyoruz. Yapılacak olan araştırma ve soruşturma neticesinde şüpheler hakkında gerek tutuklama kararı verileceğini gerekse mağduriyetlerin giderileceğini ve en üst hadden cezalandırılacaklarına olan inancımız da tamdır.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum