Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Türkiye'de turizm sektörünün artan maliyetlerle imtihanı!

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) 2022 yılı 2. Kahvaltılı Toplantısı'nın konuğu, AKTOB Başkanı Erkan Yağcı oldu.

  • Reklam
Türkiye'de turizm sektörünün artan maliyetlerle imtihanı!
16 Şubat 2022 - 12:17
Reklam
ANSİAD Başkanı Akın Akıncı'nın başkanlığında gerçekleştirilen kahvaltıda, Antalya'da Turizm ve Turizmin Geleceği konusunun konuşulduğu toplantıda 2022'de yönetilmesi gereken iki konu olduğunun altını çizen AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, salgın döneminde turizm hareketini başlattıklarını ve 2022 yılında gündemde enerji ve gıda maliyetleri olduğunu söyledi.

Antalya turizmini konuşurken aslında Türkiye turizminin konuşulduğunu kaydeden ve çok zorlu iki yılı geride bıraktıklarını turizmin çok paydaşlı bir sistem ve bu ekosistemin içerisinde en önemli ayağın konaklama olduğunu dile getiren AKTOB Bakanı Yağcı turizm sektöründe sorunların bitmediğine değinerek şunları söyledi:


''2022 yılında sektör olarak yönetmemiz gereken iki konu karşımızda duruyor. Birincisi enerji maliyetleri, ikincisi gıda maliyetleri. Bizim en önemli gider kalemlerimizden biri enerji, ikincisi de gıda. Bunları daha iyi yönetmemiz gereken bir döneme giriyoruz. Bizim sektör iki yıldır salgınla sınandı, bu yıl da enerji maliyetleri ve gıda maliyetleri ile sınanacağımız bir döneme girdik. 2020 yılında salgın nedeniyle otelleri kapatmak zorunda kaldık. Ukrayna ile Rusya arasındaki krizinin sorun olup olmadığını soruyorlar, ben sektörde otel kapattığımız bir dönemi hatırlamıyorum gerçekten. 2020 yılında otelleri kapattık. Şehir bomboştu. Bunu yaşadıktan sonra turizm sektörünün dayanıklılığı olduğunu görüyorsunuz.''


Bir şekilde krizi yönetmeye ve krizle karşı karşıya kaldıklarında bağışıklığı yüksek bir sektör haline geldiklerini vurgulayan ve sorunların olduğunu bu sorunları çözmek için bu görevleri yaptıklarını kaydeden Yağcı şöyle devam etti:


''İkinci sorun virüsün kontrol altına alınması ve üçüncüsü de tüketici güvensizliği oldu. Bu noktada yaşanan sorunlar turizmi engelledi. Dolayısıyla biz bu noktada alınan önlemlerle çok sert seyahat kısıtlamalarına gidilmeyeceğini görüyoruz. Tüm dünyada vakalar artmış olsa bile kapanma ve karantina koşulları olmadığını görüyoruz. Salgının etkisinin azalacağı bir sezona giriyoruz, insanlar salgınla yaşamaya alıştı, buradaki en önemli araç bilimin bize getirdiği, aşının sağlamış olduğu pozitif unsur.''

İspanya'ya her yıl 15 milyondan fazla İngiliz turistin seyahat ettiğine dikkat çeken Yağcı Antalya'ya gelen erken rezervasyonlarda öncü ülkenin İngiltere olduğunu, bu yıl hem ertelenmiş bir talep olduğunu bildiklerini hem de o talebin rezervasyona dönme hızının çok fazla olduğunu belirterek İngiltere'nin ön plana çıkacağı bir sezon olacağını düşündüğünü söyledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum