Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Oteller dışında her yer normalleşti! Sektör temsilcileri tepkili

Koronavirüs salgınının başından bu yana zor günler geçiren turizm sektöründe de normalleşme adımları hızla atılmasına rağmen Güvenli Turizm Sertifikası zorunlu olarak devam ediyor.

  • Reklam
Oteller dışında her yer normalleşti! Sektör temsilcileri tepkili
27 Haziran 2022 - 09:36
Reklam
17 Haziran’da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından turizm tesislerine gönderilen bir genelgede birçok pandemi önleminin kaldırıldığı ve esnetildiği belirtilmesine rağmen Güvenli Turizm Sertifikası 30 ve üzeri odalı konaklama tesisleri için zorunluluk olmaya devam ediyor.

Bu sertifikanın başından beri sahada uygulanamayacak işlevsiz kriterlerle dolu olduğunu söyleyen Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar Karcılıoğlu Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kararına tepki göstererek Ankara’da masa başında alınan kriterler ile önceden belirlenmiş birkaç yandaş denetim firmasına para kazandırmak dışında hiçbir işlevi olmayan bu sertifikanın hala zorunlu tutulmasını anlayamadıklarını söyledi. Sektörün içinden geçtiği bu zorlu dönemlerde her ay 1500-2 bin 500 TL aralığında ücret ödenen bu sertifikayla ilgili zorunluluğunun da kaldırılmasının gerektiğini belirten BOYD Başkanı Karcılıoğlu toplu taşımada bile bütün önlemlerin kaldırıldığını belirterek şunları şu açıklamalarda bulundu:


''Otellerimiz hala bu sertifikaya aylık ücret ödeyecek üstüne de iki ayda bir yapılacak denetimlerde denetim masraflarını da cebinden karşılayacak. Bir de bu denetim firmalarından bazılarının hijyen ürünleri de var. Bizler resmi olarak olmasa da fiili olarak da o firma ürünlerini almak zorunda kalıyoruz.''


Zorunluluğun 30 oda altındaki tesisler için kalktığını hatırlatan Türkiye Küçük Otelciler Birliği Başkanı Ertan Ustaoğlu ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

''Bu anlamsız oldu yani biz temiziz onlar değilmiş gibi anlaşıldı. Bir standart olmalı günlük kiralık ev uygulamaları var, bu tür uygulamalar onlara da gelmeli. Bakanlığın yeşil belge isimli yeni bir sertifika ile ilgili çalışması sürüyor onu bekliyor bütün sektör bakalım o nasıl bir şey olacak nasıl uygulanacak. O herkese şart olup bir standart tutturacak mı göreceğiz.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum