Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

EMITT turizm fuarına bir tepki de Oldcity Otelciler Platformu'ndan! Türk turizmini baltalıyor

2 yılın ardından bu yıl 25'nci kez düzenlenen ve açılışına yine gölge düşen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'na (EMITT) sektörden tepkiler çığ gibi büyüyor.

  • Reklam
EMITT turizm fuarına bir tepki de Oldcity Otelciler Platformu'ndan! Türk turizmini baltalıyor
14 Şubat 2022 - 06:13
Reklam
Geçtiğimiz yıllarda Turizm Haber Merkezi tarafından ortaya çıkarılan bazı seyahat acentalarına uyguladığı ambargo ile gündeme gelen, dünyanın en büyük 3. turizm fuarı olma iddiasındayken bu yıl 3 hall'e sıkışan ve turizm sektörünün sadece 1 hall'de temsil edildiği, gerek fiziki şartları gerekse katılımcı portföyü ile skandal bir fuar düzenleyen Hyve Grup EMITT trizm fuarı ile sektörün tepkilerini toplamaya devam ediyor.

Turizm profesyonellerinden çok çantacı diye tabir edilen eşantiyon toplayıcıların ziyaret ettiği EMITT turizm fuarına son tepki Oldcity Otelciler Platformu Başkanı Tarkan Akyüz'den geldi. EMITT'in sahibi olan İngiliz firması HYVE Group’un Amerika’nın ambargo koyduğu ülkeleri Türkiye’de düzenlenen fuara almayarak Türkiye turizmini baltalamakta eleştiren Akyüz EMITT 2022 Turizm Fuarı’nda bütün gözlerin Oldcity Otelciler Platformu’nun standını aradığını belirterek bu standın en büyük özelliğinin samimiyet, insanların yorulduğu zaman rahatlıkla gelip dinlenebileceği, sohbet edeceği, kendi standıymış gibi hissettiği bir yer olması olduğunu belirtti. Oldcity Otelciler Platformu Başkanı Tarkan Akyüz fuara katılmama sebeplerini şu şekilde anlattı:


''2020 yılında fuara katıldığımızda, fuarın renkli simaları olan Guatemala, Arjantin, Küba ve İran’ı görmeyince, bunun araştırmasını yaptık ve o zaman Amerika’nın ambargo koyduğu ülkeleri, Emitt’in sahibi olan İngiliz firması HYVE Group’un, fuara sokmadığını öğrendik. Sebebini araştırdığımızda ise karşımıza, Hyve Group’un Amerika’dan kredi kullandığı ve imzaladıkları sözleşmenin içinde Amerika’nın ambargo koyduğu ülkeleri, yaptığın işlerden faydalandırma maddesi çıktı. Hyve, bu ibareyi bahane ederek, bu ülkeleri fuara sokmamıştı. Biz de Oldcity Otelciler Platformu olarak bu duruma çok kızdık.''


EMITT 2022’ye katılmaları durumunda 100 otel için 250 metrekare yer alacaklarını, bunun her otelden 2 kişi katılsa, 200 kişi, 200 kişiyi her gün 10’ar kişi ziyaret etse 2000 kişi, 4 gün olarak düşünülürse EMITT'in bu sene platform olara fuara katılmamalarından dolayı 8.000 kişi ziyaretçiyi kaybettiğine değinen Akyüz şunları kaydetti:


''EMITT turizm fuarı, Hyve Group’un yıllık cirosunun yüzde 1,5’unu oluşturmaktadır. Yani Hyve Grup, 8.000 kişi kaybetmiş, umurunda bile değil. Hyve Group’un Türk turizminden gelir beklentisi olmadığı gibi, İngiliz firması olarak Türk turizmine yön vermeye çalışarak, açıkça Türk turizmini baltalamaktadır. Bu duruma Türkiye’de tek tepki veren ve protesto edip fuara katılmayan Oldcity Otelciler Platformu oldu. Emitt Satış Müdürü Aslı hanımı Ace of Mice’da gördüğümde kendisine bu işi çözün, fuara 100 otel olarak katılalım, çözemezseniz fuara katılmayacağımızı beyan ettim. Kendisi bana müdürleriyle konuşup, en kısa sürede döneceğini söylese de hiçbir zaman dönüş yapmadı. Bu durumu kimlere bahsettim ve bu kişiler ne gibi tepki gösterdi?

1-
CHP Turizm Çalıştayı’nda, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na durumu izah ettim. Kendisi, ''Sen diğer ülkelere karşı dik ve güçlü durmazsan, onlar da senin ülkende istediği gibi at koşturur. Fuara istediğini sokar, istemediğini sokmaz'' sözünü kullandı.
2-TUROFED Başkanı Sayın Sururi beye durumu izah ettim. Kendisi, bu durumdan haberi olmadığını, bunun kabul edilemez olduğunu, Hyve Group ile bu durumu konuşup bana dönüş yapacağını söyledi ama dönüş yapmadı.
3-TÜROB İsmail bey, fuara katılmadığımızı duyunca sebebini sordu ve kendisine izah ettim. Kendisi hemen Hacer hanımla görüşüp, dönüş yapacağını söyledi, akabinde hemen dönüş yaptı. Sanırım Hacer hanım bu konuya iyi hazırlanmıştı. İsmail beye çeşitli bahaneler uydurarak durumu izah etmiş.

Durum neymiş? İran’dan direkt para girişi olamazmış. Bu doğru, lakin Türkiye’de iş yapan bir acenta tarafından bu çok kolay çözülecek bir durum. Bu bahaneye maalesef inanmadım.

Sonuç ne olacak?

Zamanında Dünyanın en iyi turizm fuarlarından biri olan EMITT 12 salondan oluşmaktaydı. EMITT 2022’de açık olan salon sayısı 3, 2023’de 2 olacak, 2024’te 1 salon açılacak ve EMITT sizlere ömür. 2025 yılında İngilizler Türk turizminde istediklerini elde edip mutlu, mesut ülkelerine geri dönecekler.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum