Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Peş peşe açıklıyorlar! Rusya'ya hava sahasını kapatan ülke sayısı artıyor

Türkiye'nin ana pazarı konumunda olan Rusya'nın Ukrayna saldırısının dördüncü gününde yaklaşık 15 ülke Rusya'ya hava sahalarını kapattıklarını açıkladı.

  • Reklam
Peş peşe açıklıyorlar! Rusya'ya hava sahasını kapatan ülke sayısı artıyor
27 Şubat 2022 - 13:24
Reklam
Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı savaş 4. gününde sürerken birçok ülke de Rusya'ya karşı yaptırımlar açıklarken yaptırımların yanında bazı ülkeler Rusya'ya hava sahalarını kapattıklarını da duyurdu.

Almanya Ulaştırma Bakanlığı, Almanya hava sahası ve havaalanlarının Rus uçaklarına üç ay boyunca kapatılacağını açıklarken insani yardım uçalarının bu yasağın dışında tutulacağı belirtilirken  Almanya'nın ardından İtalya'da hava sahasını Rus uçaklarına kapattı. Bu akşam itibariyle hava sahasını Rus uçaklarına kapatacağını açıklayan Hollanda Altyapı ve Su İşleri Bakanı Mark Harbers kararı sosyal medyada hesabından duyurdu. Fransa Ulaştırma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da Fransa'da bu akşamdan itibaren hava sahasının bütün Rus uçaklarına ve havayolu şirketlerine kapatılacağı duyuruldu.


Son olarak Norveç, Kanada ve İspanya da hava sahasının Rus uçaklarına kapatacağını duyururken Belçika Başbakanı Alexander de Croo, ülke hava sahasını Rus uçaklarına kapatma kararı aldı. Bugün öğlen saatlerinde devlet televizyonu DR'ye açıklama yapan Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod da Rus uçaklarının hava sahasını kullanmasını yasaklamaya hazırlandıklarını belirtti.


sveç Avrupa Birliği (AB) Bakanı Hans Dahlgren de Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı nedeniyle İsveç'in hava sahasını Rus uçaklarına kapatacağını söyledi. Bununla birlikte Finlandiya, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı nedeniyle ülkenin hava sahasını Rus uçaklarına kapatma kararı aldı.


Daha önce İngiltere, Bulgaristan, Çekya, Polonya, Romanya, Slovenya, Letonya, Litvanya ve Estonya hava sahalarını Rusya'ya kapatma kararı almış, Rusya da cevaben İngiltere, Bulgaristan, Çekya, Polonya ve Romanya'ya hava sahasını kapatmıştı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum