Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Hala umutluyuz! İngilizler rezervasyon üzerine rezervasyon yaptırıyor

Turizmin başkenti Antalya yaz sezonu hazırlıklarına devam ederken ana pazar Rusya ile en çok turist aldığı üçüncü pazarı Ukrayna arasındaki çatışma ortamı da sürüyor.

  • Reklam
Hala umutluyuz! İngilizler rezervasyon üzerine rezervasyon yaptırıyor
27 Şubat 2022 - 02:10
Reklam
Cornelia Diamond Golf Resort Spa Genel Müdürü Zafer Alkaya turizm sektörünün yeni sezon değerlendirmesini yapmak üzere düzenlediği basın toplantısında Rusya ile Ukrayna arasındaki krizin kent turizmi üzerine etkilerine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Hem Türkiye'de hem dünyada üzüntülere de sebep olan zorlu bir süreçten geçildiğine dikkat çeken ve bu zorlu süreçten en çok etkilenen sektörlerden birinin turizm sektörü olduğunun altını çizen Alkaya şunları söyledi:


''Olabilecek en makul sürede normale döneceğimizi düşünerek hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Rusya ve Ukrayna krizinin derinleşmemesi en büyük temennimiz. Hem Rusya hem Ukrayna olmazsa olmaz pazarlarımız. Bu iki pazarın olmayışı Antalya için önemli bir handikap olacaktır ama umutluyuz. Rusya’nın rezervasyon akışı Ukrayna’ya göre daha rahat şu anda. Turizmciler olarak bir bekleme sürecindeyiz. Gelişmeler bizi belli ölçüde hedefimizden uzaklaştırabilir ama diğer tüm güçlü pazarlarımıza ve de muhtelif alternatif pazarlara odaklanarak yine de iyi sonuçlar alabileceğimizi düşünüyoruz. Türk turizmi krizlere hazırlıklı. Panik yapmadan fiyatları düşürmezsek bu süreci başarılı atlatabiliriz''


2022 yılı turizm sezonunda Antalya’daki konaklama tesislerinde 7 milyon Rus, 3-3.5 milyon da Ukraynalı turist ağırlamayı hedeflediklerini hatırlatarak 2019 yılında Antalya’nın 15 milyonu aşan sayıda turisti ağırladığını kaydeden Zafer Alkaya şöyle devam etti:


''Bu sayı pandeminin yoğun etkisinde geçen 2020 yılında 3.5 milyon oldu. 2021’de ise yeni bir toparlanma ile 9 milyonu aşan sayıda turist ağırlandı. Alternatif pazarlara yönelik uzun süredir yapılan tanıtımlar da sonuç verdi. Doğu Avrupa pazarları yükselen pazarlar ve oldukça ilginç bir hale geldi. Polonya artık ilk 5’in içerisinde kendine yer buluyor. Bunun dışında Romanya, Sırbistan, Hırvatistan, Moldova gibi ülkelerden de ciddi miktarda turist akımı olmaya başladı. Doğu Avrupa pazarı bizim için yükselen bir değer. Buradan çok yüksek rakamlardan olmasa da giderek artan sayıda turist almaya devam ediyoruz. Bugün birçok ülke dışarıda maske zorunluluğunu kaldırıyor. Bu durum Avrupa'dan Türkiye'ye gelecek turist sayısını artıracaktır. Bu yıl İngiltere pazarında ciddi hareketlenme var. İngilizler artık Ege Bölgesi'nin yanı sıra Akdeniz'e de golf ve tatil için geliyor. İngilizler rezervasyon üzerine rezervasyon yaptırıyor''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum