Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizm sektörü sezondan umutlu! 'Geçen yılın üzerinde yılı kapatırız'

Yaz ayları gelmesine rağmen Avrupa’dan henüz turist hareketinin başlamadığı Türkiye'nin turizmde ana pazarı konumunda olan Rusya'da ise uçuş kısıtlaması kararının uzattığı bir dönemde turizmciler umutlarını koruyor.

  • Reklam
Turizm sektörü sezondan umutlu! 'Geçen yılın üzerinde yılı kapatırız'
02 Haziran 2021 - 13:55
Reklam
Türkiye'de vaka sayılarında düşüş yaşansa da Türkiye’ye en çok turist gönderen pazarlar arasında yer alan ülkelerden uçuş izni çıkmayınca, sektör de hazırlıklarını ona göre yapmaya başladı.

Dünyada seyahat hareketinin daha istenilen seviyeye ulaşmadığını ancak Türkiye'nin en büyük avantajının güvenli turizm sertifikası uygulanması olduğunu belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır uçuşların başlamasıyla birlikte otellerin hizmet kalitesinin de düşünülünce büyük avantaj yakalanacağını söyledi.


Vaka sayılarının belirlenen kriterlerin altına düşmesi durumunda Rusya'nın uçuşları başlatacağını söyleyen TÜROFED Başkanı Çorabatır Avrupa’dan da güzel haberler beklediklerini, İngiltere’den Haziran sonu itibariyle turist akışı olacağını tahmin ettiklerini bunların dışında da Ortadoğu, Doğu bloku ülkeleri ve Arap Yarımadası’ndan da talep geldiğini söyledi.


Sağlık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın turizm için büyük çaba sarf ettiğine vurgu yapan Çorabatır şunları söyledi:


''Bunların sonuçlarını alacağız. Avrupa ve dünyada normalleşme oldukça bunların sonuçlarını biz de göreceğiz. Sezonun geç başlamasıyla dezavantajlı olduk ancak aşıların da artmasıyla normalleşme süreci hızlanacak. Bu yıl sezonun daha uzun süreceğini düşünüyoruz. Sezon uzayınca bu dönemde yaşadığımız kaybı telafi edeceğiz. Geçen yılın üzerinde yılı kapatacağımızı düşünüyoruz. 2022 ise çok daha iyi olacak. Burada önemli olan vaka sayılarının düşmesiyle rehavet kapılmadan devam etmek. Ayrıca iç pazardan da normalleşme kararıyla hareketin artacağını tahmin ediyoruz.''

Türkiye’ye yönelik uçuş yasakları 21 Haziran’a kadar uzatılmasının ardından değerlendirmelerde bulunan Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

''Vaka sayıları oldukça azalmakla birlikte istenilen düzeye ulaşmadı. Bu 20 günlük süreçte de vaka sayılarının azalmaya devam etmesi ve istenilen düzeye gerilemesi neticesinde bizler açısından olumlu kararların çıkmasını bekliyoruz. Uçuşların tekrar başlaması hem ülkemizi seven ve gelmek isteyen Rus misafirlerimiz açısından hem de ülkemiz ve bölgemiz turizmi açısından son derece olumlu olacaktır. Temmuz itibarıyla Avrupa’dan hareket başlayacaktır. Bu olunca Rusya’dan gelişler olur. Şu ana kadar Antalya’ya gelen turist 750 bini buldu. Geçen yılın ilerisindeyiz. Bu yüzden geçen yılı geçebileceğimizi düşünüyorum.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum