• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

TÜROFED Başkan Yardımcısı Mehmet İşler: ''Turizmci 2020'yi de arayacak''

Koronavirüs salgınından dolayı 2020 yılında kötü bir sezon geçiren turizm sektöründe 2021 yılında da umutlar azalıyor.

  • Reklam
TÜROFED Başkan Yardımcısı Mehmet İşler: ''Turizmci 2020'yi de arayacak''
12 Mayıs 2021 - 07:44
Reklam
Reklam
Reklam
Mevcut durumda tüm otellerin borçlu olduğunu, kenara koydukları parayı da 2020’de tükettiklerini söyleyen Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Birçok konaklama tesisisin yok pahasına özellikle Körfez ülkelerindeki finans şirketlerinin birer avı haline geleceği uyarısında bulunan İşler turizm sektörünün 2021 yılına Mart başında umutla baktığını hatta 2020’den daha iyi bir sene olabileceğini beklediklerini ancak Mart ayında yasakların kalkması ve restoranların açılmasıyla kum saatinin tepetaklak olduğunu söyledi.


Gelinen noktada rezervasyon akışının durduğunu, Mart ve Nisan aylarında da iptallerin gelmeye başladığını belirten İşler ağır bedel ödemeye devam ettiklerini söyledi.


İyimser havanın kendini tekrar kötümserliğe bıraktığını kaydeden ve İngiltere ile yakalanan olumlu havanın şu anda bekle gör durumuna geçtiğine dikkat çeken İşler iyi senaryoya göre en erken gelişlerin Temmuz başında olacağını öngördüklerini belirtti.

Mevcur şartlar altında Temmuz ayından önce Almanya’dan veya herhangi bir Avrupa ülkesinden uçuş beklemediklerini, Haziran ayını da kaybetmiş gibi göründüklerini dikkat çeken İşler şunları söyledi:

''Ağustos ayında Rusya ve diğer ülkeler gelmeye başlarsa ne ala. Bunlar iyi senaryo. Mart ayındaki vaka ve ölüm sayılarının artmasından dolayı turizm sektörünün bu sezonu kaybetme riski var. Eğer şu andaki vaka ve ölüm sayısını kapanmanın biteceği 17 Mayıs’a kadar düşürebilirsek, aşılamayı artırabilirsek bile en erken turist gelişleri haziran ayı ortasını ya da sonunu bulur. Aşılamaları hızlandırırsak iyi ihtimalle yabancı turist Temmuz 15 gibi gelmeye başlar. Bu da turizmcinin istediği rakamlar olmaz ve umudu var diye göstermez.''

2020 yılında 16 milyon turist geldiğini, bu yıl ise Bakan Ersoy'un 30 milyon hedeflendiğini söylediğini hatırlatan İşler şöyle devam etti:

''Diyelim ki 20 milyon geldi, açılan otel sayısıyla oranlarsak turizmci 2020’yi de arar olacak. Çünkü 2020’de açmayanlar birikimlerini yediler, 2021’de bu gemiyi 2022’nin turizm sezonuna yüzdürebilmeleri gerekecek. Sektörün bu gemiyi yüzdürebilmesi için devletin turizm sektörünü öncelikli sektör ilan etmesi, destek ve teşvikler vermesi gerekiyor. Bu yapılmadığı ve yeni bir finans modeli geliştirilmediği takdirde 2021 sezonundan sonra birçok turizm tesisi zorda kalabilir, el değiştirebilir. Şu anda sektörde tüm tesisler borçlu. Tesisler kenara koydukları parayı 2020’de yedi, 2021’de ise tekrar sistemi ayağa kaldırabilmek için krediler aldı. Bankalar zaten sağlam işletmeye kredi veriyor. Zorda olan otelleri kimsenin düşündüğü yok. Eğer tesisler umduğunu bulamazsa 2022’de ciddi bir yaprak dökümü gibi gidecekler. Birçok tesis yok pahasına özellikle Körfez ülkelerindeki finans şirketlerinin birer avı haline gelecek. Bu da çok üzücü. Yüzde 98’i milli olan bu sektör belki de ciddi bir yaprak dökümüyle Körfez ülkelerinin eline geçecek.''


YORUMLAR

  • 0 Yorum