Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Rus basını 28 Mayıs'ı işaret etti, yasakların kalkacağı en erken tarihi duyurdu

Rusya’dan Türkiye’ye 1 Haziran’a kadar durdurulan charter seferleri konusunda Moskova’nın vereceği karar beklenirken, Rus basınında bekleyiş içindeki turistlerin üzüntüsü, sabırsızlığı ve kaygısı geniş yer tutmaya devam ediyor.

  • Reklam
Rus basını 28 Mayıs'ı işaret etti, yasakların kalkacağı en erken tarihi duyurdu
26 Mayıs 2021 - 22:11
Reklam
Rusya tarafından Türkiye'deki tatil beldelerine uçuşlara getirilen kısıtlamaların süresinin dolmasına bir haftadan az bir süre kalmasına rağmen Rus yetkililerden hala resmi bir açıklama yapılmadı.

Haziran için Türkiye tatili planlayan yüz binlerce Rus uçuşların 2 Haziran'dan itibaren başlayacağına olan inancını kaybetmiş durumdayken tur paketi satın alan yüz binlerce Rus uçuşların yeniden başlamasını bekliyor. Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Rus turistlerin yüzde 60'tan fazlası Türkiye'deki tatillerinden vazgeçmedi ve seyahatlerini ileri bir tarihe erteledi.


Son gelişmelere geniş yer ayıran Rus Moskovski Komsomolets gazetesi, sektörden bazı isimlere dayanarak Rusya'nın Türkiye'ye yönelik kararını 28 Mayıs’ta açıklayabileceğini, 1 Haziran'da normalleşmenin mümnkün olmayacağını, yasağın en az 10-15 Haziran'a kadar uzatılabileceğini yazdı.


Moskovski Komsomolets gazetesine açıklamalarda bulunan seyahat acentası yetkilisi Yelena Zuynko açıklamasında ''İçeriden aldığımız bilgilere göre, Türkiye ile ilgili bazı net ve anlaşılır kararlar, Moskova'da 28 Mayıs'ta açıklanabilir.'' ifadelerini kullandı.


Getirilen uçuş yasağı ve seyahat kısıtlamalarında en tatsız olanın Rus yetkililerin kararlarını açıklanmasını geciktirmesi, insanların para cezası ödemeden ödenmiş tur paketleriyle ilgili  hiçbir şey yapamaması olduğuna dikkat çeken Rus Moskovski Komsomolets haberinde şu ifadeler kullanıldı:

''Doğal olarak, tüm bunlar ciddi bir hoşnutsuzluk ve paniğe neden oluyor.  Ruslara tur operatörlerinin alternatif olarak sunacak pratikte hiçbir şey yok. Soçi ve Kırım'da, yaz için normal oteller tamamen doldu, Mısır, Karadağ, Yunanistan dahil olmak üzere popüler yabancı destinasyonlar şimdiden rezerve edildi. Öte yandan bir hafta önce Rus makamlarını 2 Haziran'dan itibaren Türk tatil beldelerini turistlerimiz için yeniden açmaya ikna edebileceğini ümit eden Türk uzmanlar, tahminlerinde de artık daha kötümser.''

Türkiye ile Rusya arasında uçuşların yeniden başlatılmadan önce son görüşmeler ve anlaşmalar için en az iki hafta daha geçmesi gerekeceğine dikkat çekilnen haberde buna ek olarak, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Türkiye'nin Kırım'daki saldırgan Ukrayna girişimlerini teşvik etmesiyle ilgili yaptığı son açıklamasının ülke genelinde ve özellikle turizm sektör paydaşları arasında Rus turistlerin gidişine izin vermenin doğrudan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gelecekteki politikasına bağlı olacağının ve bir an önce gerçekleşmesinin de olası olmadığının bir işareti olarak görüldüğüne dikkat çekildi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum