Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Rus turistlerin ülkeye gelmesi kriz yarattı! Vize yasağı kapıda

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş devam ederken ülkedeki vatandaşlar ve siyasetçiler Rusların ülkelerine turist olarak gelmesinden şikayetçi.

  • Reklam
Rus turistlerin ülkeye gelmesi kriz yarattı! Vize yasağı kapıda
31 Temmuz 2022 - 08:12
Reklam
Rusya tarafından koronavirüs nedeniyle getirilen seyahat yasaklarının 15 Temmuz'da kaldırılmasından bu tarafa Finlandiya'ya giden turist sayısında artış yaşananırken ülkedeki medya kuruluşlarının paylaştığı bilgilere göre Finlandiya, bu ay 10 bin Rus turiste vize verdi ve ülkeye giriş yapan Rusların sayısıysa 185 bin oldu.

Rusya'nın ikinci büyük şehri St. Petersburg'daki otobüs firmaları da talebin yüksek olduğunu belirtirken Balt Car adlı ulaşım şirketi yetkilisi Sergey Ivanov iki günde bir yolculuk düzenlediklerini ve son birkaç haftadır tüm biletlerin satıldığını söyledi. Finlandiye'da muhalefetteki Ulusal Koalisyon Partisi'nden parlamenter Jukka Kopra Ruslara turist vizesi verme işlemlerinin durdurulmasını talep ederken yaptığı açıklamada ''Bu durum dayanılmaz bir şey. Ukrayna'da siviller, çocuklar ve kadınlar öldürülürken Ruslar, Avrupa Birliği'nde tatil yapıyor.'' ifadelerini kullandı.


Muhafazakar partinin önerisine iktidar kanadından da destek gelirken Finlandiya Sosyal Demokrat Partisi'nden Aki Linden yaptığı açıklamada kısıtlamaların artırılması gerektiğini düşündüğünü, konuyla ilgili olarak şu anda Dışişleri Bakanlığı'nın gerekli çalışmaları yaptığını ifade etti. Bakanlıktan yapılan duyurudaysa tüm seçeneklerin gözden geçirildiği belirtildi.

Yaşanan gelişmelerden sonra açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov Finlandiya'nın böyle bir adım atması durumunda çok olumsuz bir tepkiyle karşılaşacağını belirttirken Rusya'ya sınırı olan Polonya, Litvanya, Letonya ve Estonya gibi Schengen ülkeleri, savaş nedeniyle Ruslara vize vermeyi durmuştu.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum