• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Rusya'daki seferberlik ilanı Türkiye turizmini nasıl etkileyecek?

Ülkede ilan edilen seferberlik sonrası Rusların Antalya'ya geldiği paylaşılan uçaklar sosyal medyada gündem oldu.

  • Reklam
Rusya'daki seferberlik ilanı Türkiye turizmini nasıl etkileyecek?
22 Eylül 2022 - 11:40
Reklam
Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin'in seferberlik ilanı sonrası sosyal medyada turizmin başkenti Antalya'ya yapılan uçuşlar gündem olurken birçok sosyal medya kullanıcısı, Rusların Antalya'ya akın ettiği yönünde ifadeler kullanarak paylaşımlarda bulundu.

Özellikle uçuşların hepsinin dolu olması dikkat çekerken Alanyalı turizm işletmecileri Antalya ve Alanya'ya Rusya'dan gelen uçakların seferberlik ilanından önce kısıtlı ve dolu olduğunu belirtti. Seferberlik ilanının ilçedeki turizme olumlu bir yansıması olmadığını, aksine olumsuzlukların turizme zarar verdiğini belirterk seferberlik ilanından sonra rezervasyon iptallerinin olduğunu belirten Alanya Turistik Otel İşletmecileri Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili yaptığı açıklamada şunları söyledi:


''Rusya-Ukrayna arasındaki olumsuzluktan dolayı Rusya pazarı çok ciddi oranda bize gelmiyordu. Bizim ana pazarımız olmasına rağmen sınırlı sayıda, tarifeli seferler ağırlıklı olmak üzere belirli oranda misafir alıyorduk. Ancak bu seferberliğin ilanından sonra şöyle bir durum gerçekleşti. Uçuşlar yüzde 80-90 doluluk ile gelirken tam kapasiteye ulaştı ama ilave uçuş konmadı. Seferberlik nedeniyle oradan ciddi bir akış olacak gibi bir düşüncede değiliz. Bir diğer taraftan baktığımızda seferberlik yaşıyla alakalı olarak önümüzdeki dönemler için rezervasyon yaptıranların da iptali söz konusu. Hiçbir olumsuzluk turizme yaramaz. Burada kalacak olan insanlar olacaksa eğer onlarla alakalı hem Türkiye'de hem de bölgemizde konaklamaları için düzenlemeler yapılması gerektiğini düşünüyorum. Ama turizm anlamında bize olumlu bir etkisi olacağını düşünmüyorum.''


Rusya'dan gelen uçuşların normal dönemde kısıtlı ve dolu olduğunu ifade eden ve seferberlik ilanının henüz bir etkisi olmadığını ve karar vermek için erken olduğunu söyleyen Konaklı Turistik Otel İşletmecileri Derneği (KONTİD) Başkanı Ali Orkan ise Rusya'dan uçuş sayılarının kısıtlı olması sebebiyle mevcut uçakların zaten dolu olarak Antalya'ya geldiğini belirterek şu açıklamalarda bulundu:


''Bu açıklanan kararın ülkemize, Alanya'mıza ne şekilde yansıyacağı şeklinde bir karar vermek için erken. Rezervasyonlara yansıyan olumlu bir etki henüz yok. Ancak böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde Alanya'nın Rusya destinasyonu için önde gelen yerlerden biri olması söz konusu. Şu an itibarıyla böyle bir etki söz konusu değil.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum