Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Rusya tüm uçuşların 3'te 2'sini bir şartla Türkiye'ye vermeyi kabul etti!

Türkiye'nin turizmde ana pazarı konumunda olan Rusya tarafından turizm sezonundaki uluslararası uçuşlara yönelik açıklama yapıldı.

  • Reklam
Rusya tüm uçuşların 3'te 2'sini bir şartla Türkiye'ye vermeyi kabul etti!
19 Mayıs 2022 - 04:52
Reklam
Türkiye'nin turizmde ana pazarı konumunda olan Rusya turizm sezonunda turistlerin talebini karşılayabilmek için uluslararası uçuş pazarının üçte ikilik payını Türkiye'ye vermeyi kabul etti.

Türkiye'ye verilen haftalık 438 uçuşa karşılık, Türk havacılık otoritelerinin Haziran ayı itibariyle Rus havayollarına 177 uçuş izni sağladığını belirtilirken Rus makamlarının geleneksel uçuş dengesini ihlal ederek Türk şirketlerine büyük avantaj sağlamaya mecbur kaldığı, Ukrayna'daki operasyon yüzünden Türkiye'nin tek büyük destinasyon olduğu Türkiye'ye zorluk çıkarılmasının bilet sıkıntısına ve fiyatların daha da artmasına neden olacağı vurgulandı.


Türkiye'ye ek uçuş imkanlarının verilmesiyle fiyatların düşmeye başladığını belirtirken Mart ayında gidiş-dönüş biletinin ortalama 100 bin rubleye mal olduğu şu anda 25-40 bin ruble civarı seçenekler oluşmaya başladığı ve uçuş sayısının artması ile birlikte kurun da bu seviyede durması durumunda bir uçuşun ortalama maliyetinin 30 bin rublenin altına düşebileceği vurgulandı.


Uluslararası uçuş pazarının üçte ikilik payını Türkiye'ye verilmesi karşılığında Rus havayolu şirketlerinin kullandığı uçaklara uluslararası leasing şirketleri tarafından Türkiye'de el konulmayacağına dair garanti talep edildiği belirtilirken Rus uzmanlar yaptırımlar nedeniyle Rus uçaklarının yabancı havaalanlarında tutulması riskinin bulunduğunu Türkiye'den bu yönde garantiler istense de verebileceğinin şüpheli olduğunu söyledi.


2021'de Rus turistler için en popüler yabancı destinasyon olan Türkiye, Rusya Tur Operatörleri Birliği'nin verilerine göre 4,7 milyon Rusya vatandaşına ev sahipliği yaptı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum