Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Savaş en güçlü pasaportlar listesini de vurdu! İşte Türkiye'nin sırası

Ocak ayında yayınlanan 2022 yılının en güçlü pasaportlar listesinin güncellenmiş halinde Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrasında yaşanan gelişmeler dikkat çekti.

  • Reklam
Savaş en güçlü pasaportlar listesini de vurdu! İşte Türkiye'nin sırası
07 Nisan 2022 - 04:45
Reklam
İngiltere merkezli Henley şirketi en son Ocak 2022’de yayımlanan 2022 yılının en güçlü pasaportları listesini güncelledi.

Güncellenen listede Japonya ve Singapur'un liderliğini sürdürdüğü görülürken iki ülke toplamda 192 ülkeye vizesiz giriş yapma hakkı bulunmasından dolayı dünyanın en güçlü pasaportlarına sahip ülkeler olma özelliğini sürdürüyor.


Ukrayna-Rusya savaşının etkisiyle listede Ukrayna üst sıralara çıkarken Rusya'nın gerilediği görülürken Rus işgalinin başlamadan önce Ukrayna 141 ülkeye vizesiz giriş yaparken 35’inci sırada yer alıyordu. Yenilenen raporda Ukrayna 143 ülke ile vize sınırlamasını kaldırarak listede 34’üncü sıraya ulaştı. Komşusu Ukrayna’yı işgale başlamasıyla başta Amerika ve İngiltere olmak üzere Batılı ülkelerin yaptırımına uğrayan, Avrupa ülkeleri ile arası açılarak yalnızlaşması amaçlanan Rusya yenilenen en güçlü pasaportlar listesinde savaştan önce 46’ncı sırada yer alırken, 117 ülkeye vizesiz seyahat imkanı ile 49’uncu sıraya geriledi.


Ocak ayında yayınlanan listede vizesiz ülke seyahatlerinde değişme olmamasına rağmen yenilenen listede 2 basamak gerilen en güçlü pasaportlar listesinde 110 ülkeye vizesiz giriş yapabilen Türk pasaportu, 50’nci sıradan 52’nci sıraya düşerken Almanya ve Güney Kore pasaportları 190 ülkeye vizesiz seyahatle ikinci sıradaki yerlerini korudu. Üçüncü sırada 189 ülkeye vizesiz seyahat şansıyla Finlandiya, İtalya, Lüksemburg ve İspanya yer alırken listenin en sonunda, yani 112’nci sırada, sadece 26 ülkeye vizesiz seyahat imkanı sağlayan Afganistan pasaportu yer alıyor.


Güncellenen 2022 yılının en güçlü pasaport listesinden başlıca ülkelerin sıralaması şu şekilde:
1:Japonya, Singapur
2:Almanya, Güney Kore
3:Finlandiya, İtalya, Lüksemburg, İspanya
4:Avusturya, Danimarka, Hollanda, İsveç
5:Fransa, İrlanda, Portekiz, Birleşik Krallık
6:Belçika, Yeni Zelanda, Norveç, İsviçre, Amerika Birleşik Devletleri
7:Avustralya, Kanada, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, Malta
8:Macaristan
9:Litvanya, Polonya, Slovakya
10:Estonya, Letonya, Slovenya
11:İzlanda
12:Malezya
13:Lihtenştayn
14:Güney Kıbrıs
15:Birleşik Arap Emirlikleri
16:Şili, Monako, Romanya
17:Bulgaristan, Hırvatistan
18:Hong Kong
19:Arjantin
20:Brezilya, San Marino
34:Ukrayna
49:Rusya
52:Türkiye
112:Afganistan


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum