• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Schengen vizesi Schengen çilesine dönüştü!

Yurtdışına çıkışlarda pandemi önlemleri nedeniyle yaşanan vize sıkıntısı, kısıtlamalar kalkınca rahatlar beklentisi vardı ancak aksine AB ülkelerinin tavrı nedeniyle vize almak Schengen çilesine dönüştü.

  • Reklam
Schengen vizesi Schengen çilesine dönüştü!
17 Ağustos 2022 - 07:14
Reklam
AB ülkelerinden vize almak, deveye hendek atlatmaktan daha zor hale gelirken Schengen’e başvuran vatandaşlardan onlarca evrak isteniyor, haftalarca bekletiliyor, sonunda da çoğuna ret cevabı veriliyor. Bununla birlikte cep yakan vize ücretleri de geri ödenmiyor.

Vize başvurularındaki artışa paralel olarak inceleme süreleri uzayıp randevular gecikirken, başvuruların olumsuz sonuçlanma oranları da katlanarak arttı. Vize işlemlerinin olumsuz sonuçlanması halinde, artık cep yakar hale gelen vize başvuru ücretleri de iade edilmezken Avrupa ülkelerine yapılan vize başvurularında ücretler ortalama 120-125 Euro’yu buluyor. İngiltere’ye gidişlerde ücret, vize süresine göre 130 dolardan 1105 dolara kadar değişirken, ABD’ye gidişlerde de vize ücretleri yaklaşık 200 dolar tutuyor.


Vize randevuları 10-12 haftaya kadar uzayıp seyahat planlarını altüst ederken bu durum özellikle Eylül ayında hızlanacak fuar trafiğine hazırlanan iş dünyasının yanı sıra yine okullarına kayıt için vize bekleyen binlerce öğrenciyi de sıkıntıya soktu. İş yoğunluğundan dolayı randevuların geç verildiğini belirten İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu sürenin her ülkeye göre değiştiğini, iki üç ay sonrasına gün verilebildiğini söyledi. Vize işlemleri konusunda danışmanlık hizmeti veren uzmanlar ise yaşanan sıkıntının nedenine ilişkin yaptıkları açıklamada ''Son dönemde vize başvuruları çok arttı. İşi olan da olmayan da, eğitimlisi de okuma yazma bilmeyeni de, herkes gitmek istiyor. Artık bu iş neredeyse bir göçe dönüştü. Başvuruların artması beraberinde inceleme sürelerinin uzamasını ve randevuların gecikmesini, sonuçta da olumsuz sonuçlanma oranlarında artışı getiriyor.'' ifadelerini kullandı.


Türk vatandaşlarının yaşadığı vize sorununu üyesi olduğu Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’ne (AKPM) bir rapor halinde sunan AK Partili Meclis Sanayi Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, vize başvurularındaki ret oranlarında geçmişe göre katlamalı bir artış olduğuna dikkat çekerken bu konuda AB ülkelerinin tutumunu eleştirerek şunları söyledi:


''Nereden ret sebebi bulurum diye bir motivasyonla hareket ederseniz, yasal zeminde doğru yapmış olmazsınız. Vize politik bir araç olarak kullanılmaya başlandı. AB üyesi ülkeler bundan vazgeçmeli. Verdiğimiz rapor komisyonda kabul edildi, Genel Kurul’da da kabul edilmesini bekliyoruz.''
Özellikle eğitim, sağlık ya da iş için kısa sürede gitmesi gerekenlere de aylar sonrasına randevu tarihi verilmesinin büyük mağduriyetlere yol açtığına dikkat çeken Meclis Dışişleri Komisyonu üyesi CHP’li Utku Çakırözer ise yaptığı açıklamada artık transit vizelerin bile soruna dönüştüğünü, Avrupa üzerinden bir başka kıtaya gitmeye kalkıldığında transit vize için bile aylarca beklenildiğini belirterek yaşanan bu mağduriyet ve sıkıntılar karşısında Dışişleri Bakanlığı’nın kayıtsız kalmasının kabul edilemez olduğunu ve devreye girilmesi gerektiğini söyledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum