Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizmciler istihdam sorununa çözüm arayışında

Turizmciler, sektörde istihdamı korumaya ve var olan işgücünün niteliğini arttırmaya yönelik çabalarını sürdürüyor.

  • Reklam
Turizmciler istihdam sorununa çözüm arayışında
21 Kasım 2021 - 19:59
Reklam
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, İzmir Vali Yardımcısı Fatih Kızıltoprak'ı makamında ziyaret etti. İşler'e ziyarete ETİK Yönetim Kurulu Üyeleri Bilge Durdu, İbrahim Babak, ETİK Koordinatörü Leman Erçam, ETİK İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Danışmanı Tayfur Settar Kaplan da eşlik etti.

Turizm sektörünün koronavirüs sürecinde seyahat kısıtlamaları nedeniyle daralma yaşadığını belirten, sektörde çalışan sayısının sürecin de etkisiyle düşüş gösterdiğini söyleyen Mehmet İşler nitelikli turizm çalışanlarının sektör değiştirdiğini, farklı alanlara yöneldiğini, sektör kalifiye elemanlarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını belirtti.


Erken rezervasyonlarla birlikte 2022 yılında Türkiye turizmine ilişkin olumlu geri bildirimler aldıklarını ve sektörün tüm zamanların rekorlarının kırıldığı 2019 yılı hedeflerini yakalamaya kilitlendiğini kaydeden Mehmet İşler şunları söyledi:


''Sektör değiştiren nitelikli personele ulaşmada ortaya çıkan sorunları gidermeye, var olan istihdamı korumaya ve niteliğini arttırmaya çalışıyoruz. Bu sorunun mesleki eğitim yoluyla çözümlenebileceğini düşünüyoruz. Haziran ayında düzenlediğimiz İnsan Kaynakları Çalıştayı'nda yaşanan sorunları ve çözüm yolları ele alındı. Sorunun çözümü yolunda sektöre nitelikli işgücü kazandırılması için mesleki ve teknik eğitimi konusu öne çıkıyor. Bu amaçla ilgili kurum ve kuruluşlarla sektörün tüm bileşenlerinin katıldığı bir ortak akıl toplantısı düzenleyeceğiz ve konuyu tüm boyutlarıyla ele alacağız.''


TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, İzmir Vali Yardımcısı Fatih Kızıltoprak'ı Kasım ayı sonunda Tarihi Havagazı Fabrikası'nda yapılacak toplantıya davet etti. Kızıltoprak, ülke ve bölge ekonomisine önemli katkı sağlayan sektöre her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirterek daveti için İşler'e teşekkür etti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum