Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Sinpaş'ın Kızılbük'teki otel projesine yargıdan engel!

Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarından Muğla’nın Marmaris ilçesinde bulunan Kızılbük’te inşaatı süren Sinpaş GYO projesine ilişkin çevresel etki değerlendirme (ÇED) gerekli değildir kararının iptali için açılan davada gerekçeli karar çıktı.

  • Reklam
Sinpaş'ın Kızılbük'teki otel projesine yargıdan engel!
03 Ağustos 2022 - 19:07
Reklam
Projenin otel ve konut projelerini bir arada kapsamasından dolayı ÇED'den muaf tutulamayacağının belirtildiği karar sonrası Marmaris Kent Konseyi ve Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesi tarafından yapılan açıklamada ''Sinpaş Çed davasını kazandık. Yarın saat 13.00'te İçmeler Belediye binasının önünde toplanıp Sinpaş'a gidiyoruz. Hukuk uygulansın, ruhsatlar derhal iptal edilsin.'' ifadelerine yer verildi.

Marmaris’in İçmeler Mahallesi Kızılkum mevkiinde Emin Hattat tarafından 30 yıl önce inşaatı başlatılan otel, 2009’da Sinpaş Holding’e satıldı. 1988 yılında Hattat Ailesi tarafından Hema-Que Otel Yatırım A.Ş. adıyla 150 dönümü ormandan tahsisli toplam 310 dönümlük denize sıfır araziye beş yıldızlı otel yapılması için inşaat başladı ancak 550 oda bin 100 yatak kapasiteli otel bitirilemedi. Emin Hattat'ın 2006 yılında iflas etmesi sonrasında inşaat tamamen durdu. Sinpaş Holding, 2010 yılı başında iki koyu içine alan otel inşaatının bulunduğu bu araziye bin 400 lüks konut yapmak için o dönem belde olan İçmeler’de belediyenin fen işleri müdürlüğüne başvurdu.


Belediye imar planında belirtilen hükümler çerçevesinde konut yapımına izin vermezken Muğla Valiliği devam eden Kızılbük Wellness Resort inşaatı için 13 Ağustos 2021’de ÇED gerekli değildir kararı verdi. Kızılbük Thermal Resort Otel ve Devremülk projesi için verilen ÇED gerekli değildir kararının iptali için Eylül ayında Marmaris Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri tarafından Muğla 3. İdare Mahkemesi’nde dava açıldı.

Proje için 13 Ağustos 2021 tarihinde çevresel etki değerlendirme (ÇED) gerekli değildir kararı verilmişti. Marmaris Kent Konseyi, ÇED gerekli değildir kararının iptali için yargı sürecini başlatmış bilirkişi raporunda, Sinpaş’ın Kızılbük koyuna inşa ettiği devasa tesis Milli Park’ı, kıyıyı, ormanı ve endemik türleri tahrip ettiği belirtilmişti. Ayrıca raporda yasaya aykırı pek çok şey bulunmasına rağmen şirket inşaattı bitirme noktasına geldi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum