Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Sit dereceleri değişti! Dünyaca ünlü koyda turizm tesisi yapılmasının önü açıldı

Başta zeytin ormanları ve harikulade koyları ve dünyaca ünlü kıyıları bulunan bölgenin sit dereceleri değiştirildi.

  • Reklam
Sit dereceleri değişti! Dünyaca ünlü koyda turizm tesisi yapılmasının önü açıldı
21 Haziran 2022 - 18:58
Reklam
Ilıcaları, adaları, koyları, ince ve beyaz kumsalları, turkuaz lacivert renkli deniziyle Türkiye'nin Maldivleri olarak da anılan İzmir'in Dikili ilçesine bağlı Denizköy ve Bademli köyü kıyılarının tamamına yakını asırlık zeytin ağaçları ve endemik bitki türleriyle bezeli. Dalyan kısmı, başta flamingolar olmak üzere çok sayıda deniz kuşunun üreme, birçok göçmen kuşun konaklama alanı. Antik dönem ve helenistik dönem kalıntıları barındıran bölgenin bir bölümü arkeolojik sit alanı kapsamında.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından bölgedeki doğal sit alanlarına ilişkin yaptığı değişikliklerde Bakanlığın Denizköy, Bademli köyü ve Karagöl mevkilerini kapsayan yeni haritasında birinci derece sit alanlarının yer almaması dikkat çekerken ikinci derece sit niteliğinde olan yerlerin kapsamı genişletildi.


Yapılan değişiklile birlikte bölgede hem yapılaşmanın hem de maden, taş ocakları, GES ve RES'lerin önü açılırken Resmi Gazete'de yayımlanan kararlar askıya çıkarılarak bir aylık itiraz süreci başladı.

Bölgenin yapılaşmaya ve madenlere açılması kararını dehşet verici bulduğunu belirten Ege Çevre Platformu (EGEÇEP) Sözcüsü Avukat Doğu Işık Turizm Haber Merkezi'ne yaptığı açıklamada Bademli Mahallesi'nde Killik Koyu, Deçemko Koyu, Zindancık Koyu, Pisa Koyu, Kalem Adası'nın büyük kısmının, Bademli liman alanı ve Hayıtlı Koyu'ndan Denizköy Mahallesi'ne ve Karagöl'e kadar büyük bir alanın Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı olarak tescil edilmiş durumda olduğunu belirterek Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanları ile ilgili olarak şu anda mevzuatta halen yürürlükte olan 109 sayılı Doğal Sit Alanları Koruma ve Kullanma Koşulları İlke Kararının mevcut olduğunu, yapılan değişiklikler sonrasında bahsi geçen bölgelerde madencilik faaliyetlerinin yapılabileceğini ve turizm tesislerinin kurulabileceğini söyledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum