Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Tarihi konaklar otel oluyor

Bilecik'in Osmaneli ilçesinde bulunan kerpiç, taş ve ahşap kullanılarak inşa edilen 2-3 katlı cumbalı konaklar, yeniden restore edilerek turizme kazandırılıyor.

  • Reklam
Tarihi konaklar otel oluyor
23 Kasım 2019 - 12:52
Reklam

Bilecik'in Osmaneli ilçesindeki kerpiç, taş ve ahşap kullanılarak inşa edilen 2-3 katlı yaklaşık 500 cumbalı konak, yeniden restore edilerek turizme kazandırılıyor.

 

Osmaneli Belediye Başkanlığı, İlçede 150'si Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nde tarihi tescili yapılmış 500'e yakın konak için Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı destekli projelerle konakları yeniden restore ederek turizme kazandırmak için çalışmalarını sürdürüyor. 

 

500 konağın yaklaşık 150'sinin tarihi tescilli olduğunu ifade eden Osmaneli Belediye Başkanı Münür Şahin "Bu restorasyonları bitirdiğimizde doğal güzellikleri de içerisine kattığımızda parklarımızla, köprüleriyle, camileriyle, konaklarıyla, kilisesiyle öne çıkan bir ilçe konumuna gelecek. Turizm anlamında da Safranbolu, Baypazarı ve Odunpazarı gibi çok önemli bir yere sahip olacağız" dedi.

Yeniden restore edilen Osmanlı, Selçuklu, Roma gibi medeniyetlere ev sahipliği yapmış kerpiç, taş ve ahşap kullanılarak inşa edilen 2-3 katlı, cumbalı konakları tarihi konaklar,  otel, kafeterya ve müze olarak hizmet verecek.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum