Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Tarihi otel ve sinema binası turizme kazandırılacak

Aydın’ın Söke ilçesinin tarihi ve görkemli yapısı Otel Efes Palas ve sinemanın bulunduğu bina turizme kazandırılıyor.

Reklam
Tarihi otel ve sinema binası turizme kazandırılacak
13 Temmuz 2021 - 08:03
Reklam
Uzun zamandır atıl durumda ve kapalı olan Otel Efes Pala ve sinema binasının tapusu Söke Belediyesi’ne geçecek, bina Söke’nin kendi malı haline gelecek.

Söke Belediye Baskanı Levent Tuncel, belediye meclisini olağanüstü gündemle toplarken, belediye meclisi tarafından oy birliği ile alınan kararla binanın kamulaştırılması için büyük bir adım atıldı. Otel Efes Palas ve sinema binasının kamulaştırılmasında kullanılacak 5 Milyon 300 Bin TL’lik bütçenin aktarılmasına yönelik tek gündem maddesi ile olağanüstü toplanan Söke Belediye Meclisi için oy birligi ile karar verdi.

1950’li yılların sonunda inşa edilen, tek kitle içinde birden fazla fonksiyon içeren ve döneminin en modern tasarımlı binalarından biri olma özelliğini taşıyan Otel Efes Palas ve sineması birçok Sökelinin anılarında önemli bir yer tutuyor.

Binanın kamulaştırılması ile ilgili çalışmaların ve isteğin en az 30 yıldır gündemde oldugunu, Söke ve Sökeliler için önemli olan binanın bölge turizmine kazandazandırılması için meclisten oy birligi ile karar çıkmasının oldukça sevindirici olduğunu belirten Söke Belediye Baskanı Levent Tuncel konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

''Binanın tapusunu aldıktan sonra restorasyon çalışmalari için adım atacağız. Söke’ye güzel bir otel ve kültür merkezi kazandırmak istiyoruz. Söke’nin tarihi için önemli olan Otel Efes Palas ve sinema binasını da Sökemize kazandıracak olmaktan dolayı çok mutluyum. Söke’nin tarihinin ve sembollerinin korunmasını adına Efes binasını koruma altına almak ve Söke’ye kazandırmanın bizim görevimiz olduğunu düşünüyorum.''


Reklam
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum