Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Tarladan Hasada Aromaterapi Festivali'ne yoğun ilgi

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi'nde (Baçem) düzenlenen ve bölge turizmine büyük katkı sağlayan Tarladan Hasada Aromaterapi Eğitim Festivali yoğun ilgi gördü.

  • Reklam
Tarladan Hasada Aromaterapi Festivali'ne yoğun ilgi
01 Temmuz 2019 - 06:20
Reklam

Burhaniye'de bulunan Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi'nde (Baçem) bu yıl ikincisi düzenlenen ve yaklaşık bin kişinin katılım sağladığı Tarladan Hasada Aromaterapi Eğitim Festivali'nde, tıbbi ve aromatik bitkiler tanıtılırken, vatandaşların açtığı 40 stantta da çeşitli ürünler görücüye çıktı.

 

Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi'nde (Baçem) düzenlenen festivale, Balıkesir Valisi Erdinç Yazıcı ile Meclis Tıbbi Aromatik Bitkiler Araştırma Komisyonu Başkanı İbrahim Aydın ve komisyon üyeleri ile Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner, Havran Kaymakamı Şeref Aydın, Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, Havran Belediye Başkanı Ak Partili Emin Ersoy, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin ve Türkiye'nin bir çok yerinden gelen vatandaşlar katıldı.

 

Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler ve Büyükşehir Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün tarafından yapılan konuşmalarda tıbbı ve aromatik bitkilerin bölge turizmine olan katkısı, yurt ekonomisindeki yeri ve yapılan çalışmalar anlatıldı. Yapılan konuşmaların ardından katılımcılar stantları gezerken, stant sahipleri ürünleri hakkında bilgiler verdi. Daha sonra protokol ve davetliler lavanta hasadına katıldı.

Büyükşehir Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün, "Bugün düzenlediğimiz şenlik festivale dönüştü. Festivalimize bin 56 kişi katıldı. Bu vesile ile bölge turizmi de ciddi anlamda hareketlenmiş oldu. Gerek Türkiye'den gerek yurt dışından çok ciddi bir katılım oldu. Tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda Balıkesir'de iyi bir potansiyel var. Bu güne kadar 350 kişiye kurs verdik. Amacımız bu bitkilerin ülkemizde yangınlaşmasıdır" dedi.

 

Baçem Müdürü Nazım Tanrıkulu da, "Tarladan Hasada Aromaterapi Eğitim Şenliğimiz çok ilgi gördü. Türkiye'de bu konuda ilk ve tek festivali yapıyoruz. Bu festival ile bölge turizmide oldukça hareketlendi. Amacımız katılımcıların ufkunu açarak bu bitkilerin üretimini artırmaktır. Balıkesir tıbbı ve aromatik bitkiler merkezi haline geldi" dedi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum