• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Teker teker satıyor! Ülkedeki son otelini de devretti

2019'da bankalarla 2.3 milyar Euroluk yapılandırmaya giden ve birçok varlığını elinden çıkaran grup ülkedeki son otelini de sattı.

  • Reklam
Teker teker satıyor! Ülkedeki son otelini de devretti
01 Eylül 2021 - 03:04
Reklam
Reklam
Çoğunluğu Türkiye’de olmak üzere birçok varlığını elinden çıkaran Doğuş Grubu, Hırvatistan’dan çekiliyor.

Geçtiğimiz ay Doğuş Grubu’nun uzun süredir satmamak için direndiği Hırvatistan Dubrovnik kentinde yer alan 5 yıldızlı Villa Dubrovnik’in yüzde 90’ını devralan ülkenin önde gelen emeklilik fonlarını yöneten Erste d.o.o. şirketi şimdi de Doğuş Grubu’nun ülkedeki son otelini satın almak için anlaşma imzaladı.


Anlaşmayla fonun 30.6 milyon dolar yani bugünkü kurla 256 milyon liraya yüzde 100 hissesini devraldığı Doğuş Marina Oteli’nin sahibi olduğu otel ise Dalmaçya kıyısında yer alan  D Resort Sibenik otelin 4 özel villası ve lüks sınıfında 63 odası bulunuyor.


Alımı yapan Avusturyalı bankacılık grubu Erste’nin birimi olan fon, Hırvatistan’da faaliyet gösteren 8 emeklilik firması ve kuruluşunun fonunu yönetiyor. Geçtiğimiz yıllarda Akdeniz çanağının en büyük yat limanı işletmecisi haline gelen Doğuş, Lüksemburg merkezli ünlü fon CVC Capital Partners ile masaya oturmuş sahibi olduğu Birleşik Arap Emirlikleri, Yunanistan ve Hırvatistan’daki marinalarını satmıştı. D Resort markasıyla 4 oteli bulunan Doğuş Grubu'nun Marmaris’te yer alan 288 odalı D Resort Grand Azur’u 2019 yılında Alman turizm şirketi TUI Travel’a bağlı TT Hotels Turkey devralmıştı. Hırvatistan’daki Sibenik ve Grand Azur’un satılmasıyla bu sayı ikiye indi ve D Resort markası çatısı altında Göcek ile Ayvalık’taki oteller kaldı.


Türkiye’deki birçok turizm yatırımını devreden Ferit Şahenk’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüttüğü Doğuş Grubu, 2020'de İstanbul’daki en önemli alışveriş merkezlerinden olan İstinyePark’taki hisselerini de Katarlılara satmıştı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum