Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

TUREB'den yasa taslağı uyarısı! Sahte rehberler türer, tüm sektör altında kalır

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) onayına sunmaya hazırlandığı Turizm Meslek Çatı Yasası taslağı sektörde endişe yarattı.

  • Reklam
TUREB'den yasa taslağı uyarısı! Sahte rehberler türer, tüm sektör altında kalır
07 Mayıs 2022 - 12:55
Reklam
Taslağın mesleklerini ve çalışma hayatlarını olumsuz etkileyeceğini belirten ve sektöre dayatılmak istenen yasa ile rehberlerin ucuza çalıştırılmak istendiğini söyleyen Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı A. Hakan Eğinlioğlu ucuz emek politikaları ve sektöre limitlerini aşan sayılarda donanımsız çalışanın yüklediğinde, sektörün özelde de mesleğin itibari işlevselliği ve cazibesinin yok olacağı uyarısında bulundu.

Bakanlığın revizyon taslağını görmediklerini, yapılması istenilen değişikliklerle ilgili yeterli bilgiye sahip olmadıklarını belirten ve mesleklerini, çalışma hayatlarını olumsuz anlamda etkileyecek olan bir yasa revizyonu ile karşı karşıya olduklarına dikkat çeken TUREB Başkanı Eğinlioğlu, Bakanlık kaynaklarının dile getirdiği Türkçe rehberlik, rehberlerin tur esnasında otobüste olma zorunluluğunun kalkması, rehberlerin ören yeri ve müzelerde olması gerektiği, yol üzeri denetim yapılmaması, Çince başta olmak üzere nadir dillerde yeni rehberlerin kazandırılmasında kolaylık, sanat tarihi ve arkeoloji mezunlarının da rehber yapılması, rehberlerin beş yılda bir dil bilgilerinin sınava tabi tutulması gibi konulara karşı olduklarını ve gerekçelerini hazırladıklarını ifade ederek şu açıklamalarda bulundu:


''Rehberin ucuza çalıştırılmak istenmesi, turizmin ve özelimizde rehberliğin sektörler arası bir istihdam alanı olarak tayin edilmesi, süreç içerisinde Türkiye turizmine, çıkarlarına ve ekonomisine nasıl zarar vereceği konusu korkarım, hiç iyi hesap edilmemi. Ucuz emek politikaları ve sektöre limitlerini aşan sayılarda donanımsız çalışan yüklediğinizde, sektörün, özelde de mesleğin itibari, işlevselliği ve cazibesi yok olacaktır. Yetişmiş birikimli, vasıflı rehberler ucuz emek politikaları yüzünden sektörden uzaklaşacaktır. Bu sanılmasın ki sadece rehberlik mesleğinin sorunudur; aynı sorunu acentacılık, yeme-içme ve konaklama sektörleri de yaşamakta ve birbirlerini olumsuz olarak etkilemektedirler. Domino taşları devrilmeye başladığı an herkes altında kalacaktır.”


Rehberlik mesleğine kabul koşulları arasından en az bir yabancı dil bilme zorunluluğunun kaldırılmasının birçok soruna yol açacağına vurgu yaparak en az on iki bin rehberin ana/resmi dilinin Türkçe olduğunun göz ardı edildiğini belirten TUREB Başkanı Eğinlioğlu şöyle devam etti:


''Arkeolog ve sanat tarihçiler arasında da binlerce işsiz olduğu biliniyor. Bu durumda, yaklaşık yüz bin kişi potansiyel rehber olarak sektörü zorlayacak. Mevcut 12 bin rehberin büyük bölümü işsiz iken doğabilecek sorunları ve haksızlıkları hiç hesapladınız mı? Ya açılacak yüzlerce davayı? Arkeolog ve sanat tarihçilere rehberlik kapıları açıldığında başta filoloji, tarih, coğrafya, ilahiyat mezunları da bu kapıyı zorlamak istemeyecek mi? Rehberlik bölümleri akademisyen ve mezunları itiraz etmeyecek mi?''

Mecidiye Camisini Ayasofya camisi diye anlatan sahte rehberlerin çoğalacağına dikkat çeken Eğinlioğlu Atatürk’ün Dolmabahçe sarayında süt banyosu yaptığını söyleyen sahte rehberlerin olduğu bir sektörde, hala Türklerin fes giyip giymediğini, kaç kadınla evlenildiğini soran, Türkiye hakkında kimi önyargıları olan turiste kimin ve nasıl doğru bilgileri vereceğinin muammaya döneceğini belirten Eğinlioğlu rehberlik mesleğinin ucuzcu seyahat acentaların gündelik çıkarlarına ve istihdam politikalarına alet edilmemei gerektiğini belirtti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mehmet deniz
    3 ay önce
    Çok değerli baskanım, Neden karşısınız anlayamıyorum...ingilizce,italyanca..vb öğretmenleri neden rehber olabiliyor , iki aylık basit bir kursla da, Arkeoloji ve sanat mezunları olamıyor?? Niye ayrımcılık yapıyorsunuz?? 5 yılda bir dil sinavina neden karşısınız?? Dil seviyenize ve dil bilginize güvenemiyormusunuz ? YABANCI dil de kalite kalite diye başımızın etini yediniz..kalitesiz , dil seviyesi düşük olan rehberlerin , eskiden basit bir sınavla geçip şimdiki standartların altında kalmış Rehberleri neden savunuyorsunuz?? NEDEN 5 yılda bir dil sinavina girip kendinize bir güncelleme (UPDATE) yapmıyorsunuz??? Dil sınavını geçemeyeceginizden mi korkuyorsunuz???