Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya: ''Bir şey bilmeden turist totosu oynuyoruz, çarşı karışık''

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya turizm sektöründe yaşanan sıkıntılarla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

  • Reklam
TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya: ''Bir şey bilmeden turist totosu oynuyoruz, çarşı karışık''
30 Mart 2022 - 07:19
Reklam
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, Rus turiste bağımlı olan bölgelerin bu yıl çok sıkıntı yaşayacağını, bazı otellerin kapalı kalabileceğini vurgulayarak tur operatörlerine destek verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

2022’ye 40 milyar dolar turizm geliri hedefiyle başladıklarını ve öyle de gittiğini ancak Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin büyük talihsizlik olduğunu belirten Bağlıkaya pandemi başladığı dönemde de bir şey bilmediklerini kimsenin tahmin yapamayarak turist oradan mı gelir buradan mı gelir diyerek herkesin turist totosu oynadığını söyledi.


Şimdi de tüm pazarlar için aynı ortamı yaşıdıklarını kaydeden TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya Rusya’dan turist gelir mi, uçaklar uçarsa, ambargo biterse, Airbus ve Boeing yeniden yedek parça verirse gibi bir çok soru işaretinin olduğunu ancak kimsenin bir şey bilmediğini belirterek şunları söyledi:


''Kimse oturup da Ukrayna’dan 1-2 milyon turist gelecek diye beklemesin. Şöyle bir risk de var. Rusya’dan Türkiye’ye turist geldiğini varsayalım. Bu sefer Avrupa’dan da ambargo olabilir. Avrupa ülkeleri vatandaşlarına Türkiye’ye tatile gitmeyin diyebilirler. İşin açıkçası çarşı karışık. Rekorla girdiğimiz yıla böyle gitmeyeceği anlaşıldı Son dakika rezervasyonları ve son dakika stratejileriyle turist alınmaya çalışılacak. Şu ülkeden turist çok gelir, buradan gelir yok öyle bir şey. Sorunumuz sadece Rusya ile Ukrayna ile değil. 40 milyon turist bekliyorduk, çıkalım Rusya’yı Ukrayna’yı 33 milyon turist gelecek beklentisi de yanlış. Bu yumurta sepeti gibi. Sepette kaç yumurta kırılacak, kaçı zarar görecek bilmiyoruz. Onun için öngörü yapmak için çok erken. Ne olursa olsun Türkiye belli sayıda turist alacak. Ortadoğu ülkelerinden, Azerbaycan, Kazakistan’dan gelecektir. İsrail bölgesi biraz hareketlendi. Ama beklentimizi karşılayacak turist sayısı olmayacak.''


Türkiye'nin turizmdeki rakiplerinin birçoğunda sıkıntı olmadığını ancak Türkiye'de turizm sekörünün savaştan dolayı bir sürü sıkıntı yaşayacağını belirterek iç turizmin ayakta tutulması gerektiğine vurgu yapan Bağlıkaya şöyle devam etti:

''8-9 milyon kişinin seyahat ettiği söyleniyor; çok düşük. TÜİK seyahat sayılarını verirken aile ziyaretlerini de veriyor. Mesela anneniz hasta beş kere Mardin’e gittin beş seyahat yazıyor. Otel konaklaması olmayana turist denmez. Şu anda yurtdışında yapılacak reklamın tanıtımın bize hiçbir faydası yok. İç turizmi desteklemek gerekiyor. KKTC’nin parlatılması lazım. Şu anda yapılacak şey sistemi ayakta tutmak. 2021’in sonu 2022’nin başında hedeflediklerimizin olmayacağı belli oldu. Mart ayı erken rezervasyon ayı. Bu ay iki fuar vardı ikisi de iptal oldu. Her şey günlük gelişiyor, o yüzden de kimse önünü göremiyor. Nisan-mayıs gibi belli olur. Gerçekten önümüzü göremiyoruz. İnsanlar can derdinde. Ortalık karışık.''

Tüm turizmcilerden para toplayıp sadece yurtdışında reklam yapmanın doğru bir iş olmadığını, 12-14 bin civarı seyahat acentasının yarısının iç turizmle uğraştığını ve iç turistten başka kimseye hizmet vermediğini kaydeden Bağlıkaya Sektörün TGA ile ilgili sıkıntısı olduğunu belireterek şunları söyledi:

''Bu kadar kriz yaşıyoruz, TGA vergisi hala alınıyor. Boş beyanname veriyorsunuz ona da para ödüyorsunuz. Kırşehir’deki otelden tutun Yozgat’taki hamama kadar herkes para veriyor. Side’deki bir üyemiz 2021’de 140 bin Avro vergi verdim diyor. Ciroya oranla veriliyor bu vergi. Ölçüsüzce para toplanıyor piyasadan, nereye harcandığı ile ilgili hesap bile verilmiyor. TGA’da seyahat acentaları bir kişiyle temsil ediliyor. Geriye kalanların hepsi otelci ve kendi oteli dışında hiçbir yeri pazarlamaz. Çok sıkıntılı bir süreç yaşıyoruz ve bunların büyük kısmı Turizm Bakanı’nın tavrından kaynaklanıyor, bir türlü sektörle kucaklaşamadı.''

Büyük tur operatörlleri tarafından verilen desteklerden dolayı sıkıntı olmayacağını ancak küçük ve orta boy operatörlerin durumunun zor olduğunu vurgulayan TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya kapanan, iflas eden ve satılan acenta ve operatörlerin olacağını belirterek şöyle devam etti:

''Üç oteli varsa belki birini açar. İç turizmde fiyatlar bu yıl bu seviyede durmaz. Arz talep dengesine göre boş kalırsa oteller belki fiyat düşürürler. Rus turiste bağımlı olan Kemer bölgesi çok sıkıntı yaşayacak. İptal edilen rezervasyonlar var. Yeni rezervasyonlar da hemen hemen durdu. Rezervasyon yapanların kaçı gelir bilmiyoruz. Derdim şu yeter ki biz sistemi ayakta tutalım. Bu savaş gelecek yıla kadar da sürebilir. Otelin 150-200 odası boşsa geceliği de 1000 liraya satıyorsa o gece boş geçmesin diye 500 liraya da verebilir. Otelin tamamını Rus turiste satmışsa şimdi onlar gelmezse ne yapacak, iç piyasaya yönelecek o zaman da fiyatlarını revize etmek durumunda kalacak. Bu yıl kayıp bir yıl olarak turizmci, nefes alalım diyebilir, yeter ki batmayalım kafasında da geçirebilir. Bilemiyoruz gerçekten.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum