Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizm sektörü her şeye rağmen yeni sezon için umudunu koruyor

Türkiye'nin önemli turizm destinasyonları, salgın nedeniyle en sessiz bayram tatili ve sezon başlangıcından birini yaşıyor. 

  • Reklam
Turizm sektörü her şeye rağmen yeni sezon için umudunu koruyor
14 Mayıs 2021 - 17:38
Reklam
Bir çok ülkenin Türkiye'yi riskli ülkeler listesine alması ve seyahat kısıtlamaları getirmesi sonrasında en sakin sezon başlangıcı ve bayram tatili dönemini geçiren turizmciler, bayramdan sonra iç pazarda ve yurt dışında hareketlilik bekliyor.

Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarından Çeşme'de tatilciler ağırlıklı olarak yazlık evlerde konaklamayı tercih ederken otellerin doluluk oranı yüzde 30'u bulmuyor. Bayramdan sonra tam kapanmanın sona ermesini bekleyen sektör temsilcileri, yeni sezon hazırlıklarını sürdürüyor.


İç pazarda en önemli satış zamanının bayramlar olduğunu hatırlatan ve Ramazan Bayramı'nda umdukları satışları yapamadıklarını belirten sektör temsilcileri bayramdan sonra hem havaların daha da ısınması hem de kısmi kapanmanın sona ermesiyle hareket beklediklerini kaydetti.


Türkiye'nin bir çok ülke tarafından riskli ülkeler kategorisine alındığını, şuanda yabancı turist açısından tek pazarın Ukrayna olduğunu belirten sektör temsilcileri diğer önemli pazarların ya kapalı ya da karantina uyguladığını, bu yüzden de Ukrayna pazarıyla ilgili çok ciddi bir çalışma içinde olduklarını kaydettiler.


Bölgelerinde açık olan otellerin doluluk oranlarının yüzde 30'ları bulmadığını, otellerde kapanmadan önce giriş yapanların ve özel izinle gelen konukların bulunduğunu belirten Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkan Yardımcısı Orhan Belge yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

''Müşteri sayımız az olabilir ama vakaların düşmesi için de bu kapanma şarttı. Sezon ortasında kapanmaktansa şu an kapanmak ve bayramı feda etmek bizim için iyi oldu sezonu kaçırmamak adına. Türk turizmi Güvenli Turizm Sertifikası ile rakiplerinin önüne geçti. COVID-19'a karşı turizmciler olarak geçen seneye göre daha tecrübeliyiz.''

Tüm dünyanın evde kalmaktan çok sıkıldığını, Haziran ayından sonra yerli ve yabancı turistlerin kontrollü normalleşmeyle birlikte tatile geleceklerini düşündüklerini belirten Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkan Yardımcısı Orhan Belge 2021'de 2020'den daha güzel rakamlara ulaşacaklarına inandıklarını söyledi.
 


 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum