Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizm sektöründe aşı diplomasisi hızlandı! Haziran ayı için açılma sinyali bekleniyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı aşı diplomasisi çalışmalarına hız verdi.

  • Reklam
Turizm sektöründe aşı diplomasisi hızlandı! Haziran ayı için açılma sinyali bekleniyor
11 Mayıs 2021 - 17:11
Reklam
Turiste temas eden tüm sektör çalışanların aşılama sürecinin bu ay sonuna kadar tamamlanması planlanan sektörde çalışanların yüzde 70'e yakını aşılandı.

2021 yılında turizm sezonunu kaybetmemek için harekete geçen Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı, güvenli turizm sertifikasını anlatmak için başta Rusya, Almanya, İngiltere olmak üzere turizmde ana pazar olan ülkelerle yoğun temasa başladı.


Kamu otoritelerinin uluslararası düzeyde turizm trafiğinin açılması yönünde yoğun çabaları olduğuna dikkat çekerek, turizm sektörü çalışanlarının öncelikli aşılama programına alınmasının sektör açısından moral olduğunu ve Türk turizmi için uluslararası düzeyde çok önemli bir pazarlama aracı olacağını belirten Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin yaptığı açıklamada şunları söyledi:


''2021 yılı Nisan itibariyle turizm çalışanlarının tam teşekküllü aşılaması başlatılmıştı. Aşılama programı havayolları, havaalanları, konaklama tesisleri, seyahat acentaları, restoran/kafe, tur ve transfer araçları, deniz turizmi tesisleri, temalı parklar, kongre ve sanat merkezleri çalışanlarının yanı sıra profesyonel rehberleri de kapsıyor. Ülkemizdeki tüm turizm personelinin aşılamasının mayıs ayı sonuna kadar tamamlanması planlanıyor. Sektör çalışanlarının aşılanması gerek yerli, gerek yabancı misafirlere yönelik çok önemli bir farkındalık oluşturacak. Aşılamaların hızlanmasıyla tam kapanma sonrası normal hayatımıza, normal iş akışına dönebilmek en büyük umut ve arzumuz''


Turizm çalışanlarının aşılanmasının rakiplerde yavaş giden aşılanmaya karşı bir avantaj olduğunu belirten ve turizmin 50 sektörü ayakta tutan, birçok kişiye istihdam sağlayan, bölge esnafını destekleyen cari açığı azaltan bacasız sanayi olduğunu belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır turizm için atılan adımların ülke ekonomisine en büyük katkı olduğunu, konaklama sektörü olarak aşılama ile birlikte hazırlıklarını tamamladıklarını ve aşılamanın iyi anlatılması halnde rakiplerin önüne geçilebileceğine inandığını söyledi.

Sektör olarak her zaman önlerine umutla bakmak istediklerini belirten  Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır şöyle devam etti:

''Aşılamanın sektörümüzde tamamlanmasıyla birlikte Haziran ayında açılma sinyallerini almayı umuyoruz. Sektöre ivme kazandırmak için çalışıyoruz. Yunanistan ve İspanya, Türkiye'nin en önemli rakipleri, devlet olarak da yakın merceğe almış takip ediyoruz. Bu konuda yoğun girişimleri de sektör olarak heyecanla izliyoruz.''


 


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum